| emy1994 a întrebat:

Ce ziceti cum e mai bine sa inveti o limba straina? sa inveti cuvinte sau sa inveti gramatica stiu ca e bine sa stii din amandua

3 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Este bine sa inveti si gramatica ca sa poti face legatura cuvintelor, in plus comunicarea cu o persoana straina te va ajuta mai mult, asta bineinteles daca ai ureche muzicala.Eu fac cursuri de limba suedeza, dar tot mai mult imi place sa ascult, crede-ma ca este o limba grea(suedeza), fata de spaniola care este o limba latina si are multe cuvinte asemanatoare in limba romana.Invatand cuvinte noi din dictionar, nu faci decat sa le uiti, depinde de memoria fiecaruia.Bafta!

| Kitty a răspuns:

La o limba straina trebuie sa inveti mult vocabular si cateva timpuri esentiale, daca vrei sa stii asa la general. Daca doresti perfectiune, atunci inveti vocabular si gramatica.

| Just4FunHD a răspuns:

Pai daca nu sti cuvinte, cum sti sa le combini la gramatica?
Cea mai rapida cale mi se pare sa fii in tara respectiva si sa mergi in public sau undeva unde te poti stradui si tu sa scoti cateva cuvinte. Te uiti la desene in limba respectiva (sa nu radeti, in desene se folosesc cuvinte usoare, si mult mai gramatical vorbite decat in filme), emisiuni si toate cele. Emisiunile sa fie de cultura caci la divertisemnt din cate am vazut se axeaza si pe regionalisme. In rest carti audio, dictionar si un mic ghid de conversatie sunt binevenite.