| laurentiu a întrebat:

Ziceti-mi si mie cateva sfaturi sa invat o limba straina, ex:franceza cu ce sa incep? gramatica? cuvinte? eu invat cate 20 de cuvinte pe zi si plus exercitii.sunt sanse sa o invat asa?
multumesc!

12 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

Hehe, franceza este o limbă super.
Eu îmi aduc aminte că am început cu regulile de pronunţie. După ce ştii s-o citeşti, înveţi vocabularul strict necesar, şi în cele din urmă gramatica. După ce stăpâneşti pronunţia, vocabularul şi gramatica, treci la subtilităţile limbii... expresii, semnatică şi aşa mai departe.
Multă baftă!

| roxy_2350 a răspuns:

Da e okay. Si odata la 3 zile sa repeti ce ai invatat in prima zi. Intai invata cuvinte si apoi incet incet incearca sa formezi propozitii. poti sa iti comanzi casete sau cd`uri care te vor ajuta. si eu am si mi-au fost folositoare. si un mic ghid cu discutii uzuale poti sa iti iei. Spor la invatat!

| StopTheWar a răspuns:

Poi. cel mai bine pentru a invta o limba este sa te duci la centrul cultural francez, german, englez depinde unde vrei.Acolo vei incepe un curs contra cost, care se face pe stadii(incepatori, avansati etc). Nu este bine sa inveti tu singur deoarece nu vei stii cum se pronunta unele cuvinte.Succeshappy!

| Bubu a răspuns:

La inceput inveti cuvinte d baza.si care se intalnesc mai mereu in propozitii fraze. dp aceea incerci sa faci propozitii simple cu acele cuvinte. apoi cateva verbe mai importante. le conjugi la timpuri.(poti sa. ti iei o carticica pentru incepatori, cu gramatica si literatura) la citit. e usor.citesti cu accenturi. e simplutongue

| Anca_3311 a răspuns:

Chiar vrei sa inveti franceza? este o limba grea pe lanaga spaniola, italiana sau rusa...

| max_4494 a răspuns:

Daca vrei sa inveti ceva rapid, nu alege franceza. O limba latina are gramatica stufoasa. Engleza este mai simpla, atat la gramatica cat si la pronuntie.

| raluky4 a răspuns:

Franceza nu e o limba greuta, nu grea! Si asta la inceput. Apoi te obisnuiesti!
Cel mai bine inveti cu un profesor sau, daca nu ai posibilitatea asta, mergi la centrul cultural francez, poate au si cursuri ( nu stiu sigur).
O solutie buna ar fi o carte cu CD.Asa o sa inveti foarte bine pronuntia, dar inveti si mult din vocabular, expresii, gramatica s. a. m. d.
Prima data inveti FOARTE BINE pronuntia, ca daca n-o inveti p-asta FOARTE BINE, n-ai facut nimic, apoi inveti cuvinte, apoi legi propozitii fraze si, intercalat inveti timpuri ale verbelor (prima data prezentul). Dupa asta inveti partea mai grea a gramaticii.
Cel mai greu e cu accentele(grav, ascutit, circumflex). Astea se pronunta foarte greu, dupa parerea mea!
Spor la invatat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este de ajuns. Vei invata cuvinte dar daca nu le folosesti, cu siguranta le vei uita. Exista expresii, trebuie sa stai bine cu pronuntia si nu mai vorbesc despre gramatica, pe care trebuie s-o stapanesti.
Cumpara cartea" Franceza fara profesor", acolo ai sa te familiarizezi cu ea. Asculta muzica in franceza, cauta versurile pe net, scrie-le, tradu-le, priveste filme in franceza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa stii alfabetul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine e sa incepi cu a invata limba romana!winking

| Aniela2777 a răspuns:

Invata cateva cuvinte inainte.si dupa incearca sa faci propozitii.la gramatica, invata timpurile happy succes

| ruxy_4476 a răspuns:

Pentru inceput tb sa inveti f bine regulile de pronuntie, apoi poti trece la invatat cuvinte