| NthtoShare a întrebat:

Cedezi locul batranilor in autocar?
Eu o fac. Celor care au intr-adevar nevoie de un loc si celor pe care-i cunosc. Sunt constienta ca bunele maniere o cer, dar mi se pare lamentabil sa te ridici pentru o "doamna" care se tine bine in pozitie verticala si careia nu-i prea pasa daca ea si alti cativa pasageri stau in picioara, ci e absolut uluita ca tu, adolescentul viguros care te intorci de la cateva ore de "stat comod in banca" ai loc (si nu-i acorzi ei prioritate) iar ea sta in picioare, dupa o viata in care... a facut multe...

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu nu stau sa ma uit cui cedez locul. Pur si simplu ma ridic si ii cedez locul. Mi s-a intamplat de multe ori sa fiu refuzata dar am evitat penibilul situatiei oferindu-i unei alte personane din apropiere loculhappy

| lays a răspuns:

Eu cedez locul numai batranelelor acelea simpatice si micutze care vin de la piata.nu cucoanelor rujate pana la nas, si cu mult tupeu, sau femeilor insarcinatebig grinatat.inainte eram mai buna, dar de cate ori mi-am luat-o de la unii.nu mai dau locu'. sa ste in picioare. daca le arde de plimbare sa fie sanatosi.noi venim d ela munca obositi.am dreptatebig grin?

Răspuns utilizator avertizat
| Frogie a răspuns:

Da, daca este vorba intr-adevar de oameni in varsta sau de femei insarcinate. Mi s-a intamplat de multe ori insa sa ma dea jos de pe scaun femei de 30-40 de ani, pretinzand ca vin de la munca si sunt obosite. Asa ceva nu mi se pare normal, avand in vedere ca si eu tot de la munca ma intorc si sunt la fel de obosita ca si ele. De cateva ori le-am facut placerea, si m-am dat la o parte. Dar am stat si m-am gandit : pentru ce mama masii imi cumpar bilet? Ca sa fac loc pe scaun femeilor care le e lene sa stea sprijinite de-o bara? Asa ca m-am invatat minte si de fiecare data cand mi se va mai intampla, voi explica ca sunt in aceeasi situatie si nu voi face loc decat in cazul unei persoane in varsta!

| Gexu a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu tine!

Depinde ce persoane stau in picioare.
Era bancul ala cu bula in care o femeie in varsta din autobuz ii spune ca nu are bun simt incat sa ii ofere locul pe scaun...Saraca se tot vaicarea ca o dor picioarele.
Bula seriosbig grinar dumneata cand erai tanara ofereai locul celor in varsta?
Batrana big grina
Bulatongueai vedeti de aia va dor picioarele acum, pentru ca in tinerete ati cedat locul altorahappy