| Radandam a întrebat:

Cei care ați fost la o facultate din cadrul Universității din București și ați luat bursa sociala pe primul semestru din anul 1 de facultate, pe semestrul 2 de facultate, ca să continue sa iti dea bursa contează numărul de credite obținut pe primul semestru? Și 20 de credite ce inseamna? E mult sau puțin? Se obțin ușor 20 de credite pe semestru? Astept păreri.

1 răspuns:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu tine neaparat de facultatea ta acest raspuns, (desi tine) dar in cele mai multe cazuri pentru a putea sa iti dea bursa sociala (ca despre asta vorbesti) nu conteaza numarul de credite sau notele, este sociala si se acorda in functie de conditiile materiale ale familiei din care faci parte si implicit ale tale.
Bursa de merit, pentru rezultate bune la invatatura, se da intr-adevar pentru note bune la facultate, nu pentru credite. Pentru ca tu poti sa iei toate examenele cu nota 6 sa zicem si efectiv primesti toate creditele. Dar nota 6 este luata in considerare pentru bursa.

Referitor la credite cu mult sau putin... aici se poate aplica ce ai zis tu la inceput de facultate. Fiecare facultate are un numar semnificativ de credite pentru fiecare materie sau laborator sau ce mai are ea prin programa si structura. Fiecare examen luat, laborator luat sau seminariu trecut aduce cu sine si niste credite. Si asa se aduna. De altfel iti trebuie si un numar minim de credite sa treci anul.

Numai bine!