| Mămăligă59 a întrebat:

"Cei care nu apreciaza viata, nu merita sa traiasca."
Pareri?

23 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Mda, ia-mi tot.Ia-mi și viața... nu merit, nu?

Baftă!

| Mămăligă59 explică (pentru Musique):

probabil ai 11 ani si te-ai plictisit sa te joci cu papusile, asa ca intri pe TPU si incepi sa dai raspunsuri stupide. zic bine?
n-ai observat chestiile astea „"?
si...nu stiu, poate ca nu o meriti, poate ca da...doar tu stii, nu?

| Musique a răspuns (pentru Mămăligă59):

Da da, am 11 anișori și să știi că încă mă mai joc cu păpușile.
Ai auzit de "ironie"? ( http://dexonline.ro/definitie/ironie )

| Mămăligă59 explică (pentru Musique):

Nu n-am auzit. m-am nascut ieri.
nu ma mai obosesc cu tine. dai raspunsuri doar ca sa te afli in treaba.

| Adrianetc a răspuns:

Nu sunt de acord pentru ca suntem oameni in primul rand si ne lasam dusi repede de probleme si necazuri. Cand ti se intampla o catastrofa eu nu cred ca mai apreciezi viata si esti zambitoare, deci noi oscilam, trebuie sa fim calmi si sa ne bucuram de aceasta viata, scurta dar daca vrem foarte frumoasa. Nimeni nu merita sa moara, dispara, din moment ce are suflet, din moment ce a primit o viata de la Dumnezeu, nu ai nici macar dreptul sa te sinucizi pentru ca sufletul nu este al tau. Sarbatori fericite!

| Mămăligă59 explică (pentru Adrianetc):

Multumesc pentru raspuns.
si eu iti urez sarbatori fericite kiss

| RAY a răspuns:

Toti merita sa o traiasca cine esti sa dai voie sa traiasca si cui

| Mămăligă59 explică (pentru RAY):

laughing

| Mămăligă59 explică (pentru RAY):

Faci de rusine rasa umana...

| zurick a răspuns:

Probabil sunt eu mai putin aerata, dar care-i legatura cu religia?

| Mămăligă59 explică (pentru zurick):

Probabil niciuna. dar eu am vrut sa primesc raspunsuri relevante, nu de la fetite de 12 ani, cum primesc la categoria conversatii -_-

| Axys a răspuns:

Buna/aici e o problema de psihic depinde prin ce trece o persoana sa zicem poate spune ca nu apreciaza o zi doua cher trei sau exista persoane care urasc asta si ajung la sinucidere se numesc persoane slabe spihic care nu au cu cine vorbi despre suferinta lor, ei merita ca orce om de pe acest pamant merita ajutati cu un sfat potrivit perntru a indreptatii situatia depinde in ce starie e el sa zic asa si cum sal ei prin vorbe.

eu am pierdut o pritena buna o cunosteam din gradinita dar in 2010 la varsta de 16 ani a ales calea gresita prin sinucidere am plans pentru ca a fost pritena mea si din ce motiv nu am inteles nici pana cuma pentru ca toti isi spun pareri nu conta ca provenea dintr-o familie saraca doar ea stie adevarul de asta orce om are nevoie de un ajutor sa deschida ochi inainte sa ajunga la final prea repede.

o a doua parerea a mea daca te-ar putea ajuta este ca e ca si o balanta intre oameni si care crede cum vrea si cum poate dar ei gresesc... vor sa se distunga repede dar Dumnezeu din sufletul lor unde e... la un om care a ajuns sa nu mai aprecieze viata sa nu se gandeasca la rau trebuie sai amintesti ca Dumnezeu tea dat viata si el te va pedepsi daca tio ei.

eu sper ca team putut ajuta cat de cat papa

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ar fi potrivit ca sa mediteze sub rugaciune si sa invete sa aprecieze acest dar din partea lui Dumnezeu. Cat, merita sau nu, noi nu santem judecatorii nimanui, nu noi le-am dat viata, nu noi ii condamnam. Dumnezeu este sursa vietii, Satan este cauza pierderii ei. Este important sa nu ne lasam coplesiti de probleme, si sa ne apropiem de Dumnezeu, si dandu-i importanta cuvenita, El ne va rezolva problemele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treeebuuiee ommoooraaati. iaaaarr ceeeii careee stiiuuu treebuiiiescc pprrrreeemiiiaaati.paaaareeeerea meeeaaaa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oficial nu mai am dreptul nici măcar la viață, minunat.

| usuk a răspuns:

De acord

| Didishorr a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.

| Zerathull a răspuns:

Fiecare face ce vrea cu viata lui.

| TypeInterestingNicknameHere a răspuns:

Mi se pare total eronat.
Ca să afirmi asta, in primul rând, pleci de la prezumția că viața este o valoare in sine pentru că altfel nu ar mai avea rost să o meriți, nu?
Suntem ființe raționale, dotate cu intelect și avem libertate de gândire. Ceea ce pentru unul viața reprezintă bucurie, vise, dezvoltare, împliniri pentru altul este umilință, iluzii, lipsuri și suferință. Faptul că ești inclinat să vezi mai mult partea negativă nu are nicio legătură cu dreptul la viață.
Eu mă gândesc numai la capodoperele scrise de filosofii pesimiști...

De curiozitate, cui îi aparține citatul?

| Mămăligă59 explică (pentru TypeInterestingNicknameHere):

Viata chiar e o valoare in sine. cea mai mare.

| TypeInterestingNicknameHere a răspuns (pentru Mămăligă59):

1.Am spus că asta este premisa de la care pornește citatul.Cei care nu apreciază viața nu sunt de aceeași părere, credeam că e evident.
2. Speram să-mi răspunzi la întrebare.

| Mămăligă59 explică (pentru TypeInterestingNicknameHere):

E un citat dintr-un film.