| Nimeni10 a întrebat:

E grav daca ai stima foarte scazuta de sine?
Asa am fost de cand ma stiu si n-am realizat nimic, pur si simplu ma simt pierdut laughing
Am incercat sa fiu mai optimist dar nu pot.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte grav, fiindca ajungi un inadaptabil, antisocial si te izolezi de societate, risti sa nu te angajezi niciodata si te condamni singur la nefericire si singuratate.
Nu exista NU POT!
Dar exista "nu vreau"!
Este dovedit ca pututul ala sta doar in puterile si vointa ta, trebuind doar sa vrei sa realizeiz ceva in viata, saiesi din gaura in care stai ascuns, sa iti impui sa socializezi cu oamenii, sa renunti la TOT ce te tine inchis in casa si iti distruge personalitatea. Ma refer la computer si viata online, care trebuie sa inceteze si sa dispara macar pentru 1-2 ani, pana te pui pe picioare si iti capeti increderea in propriile puteri.
Traieste-ti viata REALA, cea unde intalnesti oameni adevarati, unde discuti cu ei, unde te bucuri alaturi de ei, unde inveti sa respiri aer curat si sa prinzi aripi, ca sa poti sa-ti faci un viitor, o cariera, o relatie samd.

| Nimeni10 explică (pentru Violleta2022):

Am încercat ce ai zis tu dar nu am reușit

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nimeni10):

Nu cred ca ai incercat, eu abia am scris... iar in 5 minute nu poti sa fixezi o viata in deriva, de 20 de ani.

| PainTech a răspuns:

1. Acceptă că nu ești perfect. Acceptă că nu ești un eșec. Unele chestii merg, altele nu.
Csf? N-ai csf.

Sunt multi oameni care inca nu au realizat mare lucru. Și mai mulți sunt cei care cred că au realizat ceva și au realizat foarte puțin. Nimic foarte ieșit din comun, nimic extrem de grav.

2. Găsește un goal. In timp ce te apropii de obiectiv o sa te simți mai bine. Satisfacția e un produs secundar. Dacă faci din satisfacție un obiectiv... O să fi dezamăgit. Găsește ceva ce îți place.

3. Nu forța optimismul. E ca și cum ai construi un șanț de nisip fix langa malul mării. Nu are sens pe termen lung. Încearcă să lucrezi cu emoțiile, nu împotriva lor.

4. Stima de sine scăzută e o problemă pe care ți-o faci singur. Cu cat te gândești mai tare la ea cu atât problema e mai mare.

5. Comporta-te ca persoana care vrei sa devi, nu ca persoana care se chinuie sa devină ceea ce vrea să devină.

| Nimeni10 explică (pentru PainTech):

Ma cam dau bătut, mi-am epuizat bateriile.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Raspunsul îl găsești in propria întrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cum privesti lucrurile. Eu n am de gand sa ti dau raspunsuri gen,, Nu asculta parerile altora, sunt niste prosti, esti perfect in felul tau" pentru ca doar o sa-ti provoace o satisfactie temporara. E ca si cum te-ai imbata ca sa uiti de probleme. Poate e firea ta sa fii mai... nu stiu cum sa descriu in cuvinte, intelegi oricum. Si eu sunt genul de persoana care se subestimeaza extrem de mult. Mereu ma astept sa am cel mai prost proiect la scoala, cand de fapt profesorii chiar ma dau exemplu, ca nimic nu-mi iese bine, dar lumea chiar e uimita de anumite lucruri pe care le fac, ma astept sa iau note mai mici la teste/teze, ca tot ce fac e aiurea, ca arat aiurea. Asa e felul meu. Tot ce poti sa faci e sa privesti lumea din alta perspectiva, eu asa am facut. Pune-te in locul unui coleg de scoala/servici. Ce ai vedea tu la tine? prin ochii lui, o persoana care nu face parte din familia ta. Fa ceva care sa te inspire, care sa-ti placa, incearca sa excelezi. Poate chiar ai multe defecte, nu esti perfect, daca asta te asteptai sa auzi, dar esti o persoana cu potential, la fel ca noi toti. Toti suntem egali, toti avem ceva de transmis, toti avem calitati, defecte, fiecare e diferit, iar asta ne face speciali. Fiecare om e un specimen total nou. Incearca sa te cunosti mai bine, scrie despre felul cum gandesti si da-le altora sa citeasca. Nu te speria daca esti introvertit sau ai o gandire mai neinteleasa, nu trebuie sa ai ceva in comun cu altii, ca sa fii tu insuti. Nu trebuie sa ai un aspect de model, sa ai cel mai scump telefon, sa porti haine de firma etc. O sa-ti spun un,, fact" care pare destul de ciudat: du-te intr-un parc, gradina botanica, natura si liniste sa fie, si aseaza-te pe o banca. Si gandeste-te. Gandeste-te la tine, la cine esti tu, la ce poti si la ce vrei sa faci cu viata ta. Repet, cunoaste-te pe tine. Fii sincer cu tine. Invata sa accepti lucrurile pe care nu le poti schimba la tine, iar daca poti, fa-o pentru tine, nu pentru cei din jur. Nu uita ca dupa moarte toti vom fi la fel, tarana. Important e ceea ce ai facut pentru societate si cum a fost sufletul tau pe parcursul vietii. happy

| christall a răspuns:

Ai viata inainte, nu trebuie sa te simti pierdut. Ai timp destul sa faci o gramada de lucruri, nu te descuraja. Fii optimist pentru ca numai asa atragi numai lucruri bune.

| aimullah123 a răspuns:

Stai linistit. E normal ca uneori sa te simti obosit sa mai lupti cu unele probleme. Si eu am avut o stima de sine foarte scazuta dar am inteles unele lucruri. Acum nu mai sunt chiar asa dar mai am mult de lucrat. Evident ca nu poti face o schimbare ca asta atat de brusc. E nevoie de timp. Nu ai cum sa te schimbi in 2 saptamani. Si pe langa timp e nevoie si de psihoterapie.

| Nume6 a răspuns:

Dacă o ai de când exiști înseamnă că o ai de mic copil. De obicei această problemă apare în copilărie. Ceva din copilărie te-a făcut să te simţi așa. Fiecare are rostul în viaţă, chiar și tu, dar până nu elimini cauza din copilărie nu ajungi nicăieri. Se tratează cu multă voinţă, încearcă să vorbești mai mult cu tine să vezi ce îţi place, care sunt pasiunile tale, o să vezi câte lucruri interesante o să descoperi despre propria persoană. Deasemenea pleacă din mediul toxic unde te aflii. De lângă persoanele care îţi spun că nu ești bun de nimic când de fapt ai un suflet de aur și atâtea calităţi dar trebuie doar să ţi le descoperi. Mergi într-o călătorie în ţară, avem o ţară foarte frumoasă, o să te simţi bine o să îţi facă bine și în curând nu o să te mai simţi inutil ca și cum nu ai fi bun de nimic. Ieși mai mult, vorbește cu prietenii tăi ce pasiuni au poate le ai și tu la fel ca ei. Stima de sine scăzută mai apare și dacă ai sau ai avut părinţi toxice care ţi-au zis mereu că nu ești bun de nimic, sau "tu nu nu ai voie să faci acel lucru" colegi care la fel ţi-au zis că nu ești bun de nimic. Și tu ai o pasiune doar ca alţii te-au făcut să nu o vezi că așa le-a plăcut lor să te vadă că nu îţi găsești rostul în viaţă.

| DanTeSkies a răspuns:

Trebuie să pornești cu rezolvarea din propria persoană. Nu trebuie să cauți alte surse externe pentru problema ta. Cu siguranță stima ta de sine are de suferit datorită percepției pe care o ai tu asupra ta. Încearcă să gasești cât de multe lucrui pozitive despre tine poți și pune-le mereu "în fața ta" și întărește această nouă percepție, bazată doar pe lucruri pozitive, nu pe ceea ce îți lipsește, pentru că, nimeni nu le are pe toate.