| Adry05 a întrebat:

Cei din generațiile mai tinere, sub sau în jur de 30 de ani, cum vă gândiți să vă organizați nunta / cum v-ați organizat nunta? Tot pe modelul clasic de restaurant, populară și lăutari toată noaptea sau ați făcut ceva diferit? Poate altă locație, alt stil predominant de muzică? Cum au primit invitații o astfel de schimbare dacă a fost cazu, mai ales rudele mai în vârstă?
Eu mă gândesc să renunț la populară, poate doar 3-4 piese toată noaptea, niciodată nu mi-a plăcut. Mai degrabă aș lua un DJ decât lăutari

33 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca aveam in cap nunta mergeam direct la primarie sa semnez actele apoi concediu. Fara biserica si chef. Nici musafiri doar nu am nevoie de banii lor

| Adry05 explică:

Îmi pare rău să văd din răspunsuri în ce manieră negativă am ajuns să privim nunțile din cauza unor obiceiuri și practici tâmpite sad o nuntă ar trebui să fie o petrecere frumoasă unde sărbătorești dragostea ta pentru partener și oficializarea de către stat a relației, formarea unei familii etc.

| UniData a răspuns (pentru Adry05):

Se poate sarbatori dragostea fata de partener si fara 300 de oameni. Nu?

| Adry05 explică (pentru UniData):

N-a zis nimeni nimic de 300...

| sonya a răspuns:

Buna!

Nu toti oamenii sunt la fel si de aceea fiecare isi poate organiza nunta cum doreste, cum ii e pe plac cuplului si nu membrilor familiei.

Am facut o nunta cu aprox 100 de invitati, nu a fost nici o persoana necunoscuta care sa fi venit din partea mea, la fel si pentru el. Eu am o familie numeroasa, verisori, unchi si matusi, cu copii la randul lor. Asa ca numarul a tot crescut.

Am stat mult si ne-am gandit ca vrem sa ne distram, sa o facem undeva intr-o padure, un fel de cort cu mult spatiu verde in jurul nostru. Am gasit ce am vrut si asa am facut. Nu am avut formatie, ci un dj foarte tare. Nu ne-a batut in cap doar populara, ci toate stilurile de muzica.

Am vrut sa ma simt bine, sa facem cum vrem noi, sa dansam impreuna cu cei dragi langa noi. Avem bunici in varsta pe care ii iubim si pe care ii pretuim enorm si pentru ei a fost o bucurie incomensurabila aceasta nunta.

Se poate spune ca am mers putin pe stilul clasic, la mancare, renuntand totusi la sarmalelaughing) Prea multa mancare si nici nu e stilul nostru de a face risipa. Am plecat in jur de 7 dimineata de la locatie.
Ceea ce a contat pentru noi a fost ca au venit doar oameni dragi, prieteni bun, nici un strain si lucrurile au decurs exact cum am vrut.
M-am implicat destul in organizare in asa fel incat noi sa ne simtim bine, nu invitatii happy.

| Adry05 explică (pentru sonya):

știu că fiecare e diferit, tocmai de aia am și pus întrebarea, să văd părerea și eventual experiențele altora.
Foarte frumos ce ai povestit, casă de piatră!

| sonya a răspuns (pentru Adry05):

Multumesc, au trecut ceva ani, dar ma bucur ca am facut-o.
Si tu, cand va fi cazul, daca va fi, sa faci cum iti e tie mai bine!

| laurentiu80 a răspuns (pentru sonya):

Ai facut dragoste a doua zi dupa nunta? Povesteste-ne, sunt nerabdator sa aflu cum a fost!

| Drimmero a răspuns:

Sincer...o nunta fara muzica lautareasca e precum gratarul fara mici si carnati, neaparat cu ei inclusi, am fost si la nunti cu Dj care bagau muzica aiurea de nu se ridica nimeni de la masa ca sa danseze,, era trista atmosfera. Inca nu m-am gandit la nunta, mai e pana atunci, dar probabil voi evita ceva cocalaresc si as prefera sa ceva mai finut, probabil voi invita destui prieteni, rude si ce o mai fi pana atunci, ca se pot schimba multe in cativa ani. Da, as opta pentru local pentru ca acolo e cheful mare, de dj nu vreau sa aud ca oricum baga numai ce muzica vor ei, am fost acum ceva timp la o cununie, la local si DJ-ul era probabil cam drogat, ii spuneam noi ce melodii sa bage, baga altele, cum bagam noi invitatii cate o machedoneasca, lautareasca si chiar manele sareau toti de la mese sa se rupa in dans.

Da, mai trebuie si melodii usoare pentru dans, in special pentru miri ca sa se etaleze. Majoritatea nuntilor la care am fost erau d-alea clasice, cu aproape 100 de invitati )))

| Adry05 explică (pentru Drimmero):

Mi se pare că nu se prea potrivește lăutăreasca aia care e țigănie, cocălărie cu restaurentele alea fancy și finuț aranjate unde se țin nunțile laughing
cu asta cu DJ... na, stabilești dinainte, eu i-aș da un playlist cu melodii pe care le vreau neapărat și-n rest să fie și adăugirea lui iar dacă nu se ține de ce am vorbit i-aș face scandal laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Adry05):

Depinde...e o diferenta intre lautareasca si manele, lautareasca clasica are artisti adevarati si erau in voga in anii 70-80-90' pe la nunti. Fie vorba intre noi, romanii nu se distreaza altfel la petreceri, nunti, botezuri fara lautaresti, populara si manele, nu ai sa vezi muzica clasica sau rock la asa ceva pentru ca nu ai cum. Mai bine aduci un laptop si pune fiecare pe rand melodii decat sa mai dai bani si pe prapaditi de DJ care sunt petarde in ale muzicii, am intalnit atatia are bagau aceeasi melodie pe repeat...pana la urma tot ce conteaza e sa te distrezi, nu conteaza ce muzica bagi, mirii sa se simta de nota 10 dar si invitatii, dupa ce se mananca si se bea, localul devine scena de dans. Personal am fost si la nunti mai finute si mai intime, in localuri rustice, nu a durat mult pana se se plictiseasca lumea de muzica clasica, a bagat cineva manele, toti sus de la mese, evident a urmat si a 2-a manea si tot asa si nu mai statea nimeni jos ))).

| Adry05 explică (pentru Drimmero):

Nu zic că le exclud total, zic doar că nu vreau să-mi cânte toată noaptea doar manele și populară în cap laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu stiu ce sa zic :/ Cand o sa fie momentul, o sa fie si pentru nunta, dar mai e pana acolo.
Legat de nunta clasica. da, nu prea imi plac aceste genuri de nunti, desi... toate rudele fac parte din aceasta "societate" crescuta cu astfel de nunti.
Ma gandesc la ceva mai "american" big grin, sau poate si fara asa multa lume. Desi nu stiu ce parere o sa aiba ai mei despre asta. Desi ar fi frumos ceva, linistit, elegant, sub cerul instelat... eh, dar mai e pana acolo.

Persoanl, nu imi place galagia, mai ales la nunta unde este important sa te simti bine tu, in primul rand. Deci, legat de tine, fa ceea ce simti ca trebuie sa faci, nu asculta de ceilalti sau nu te lasa influentata de moda care circula peste tot. Este nunta ta, nu a altuia.

Casa de piatra (de pe acum big grin), desi nu inteleg de ce tot zice lumea asta.

| Celcestietot a răspuns:

Buna, Adry05! Nunta nu trebuie sa fie neaparat clasica, poti veni si cu ceva nou.

| Adry05 explică (pentru Celcestietot):

Știu asta happy eram doar curioasă de restul ce gânduri și planuri au

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Din cauza prostiei cu ''vin la nunta ta, ca să vii și tu la a mea'' nunțile au ajuns să fie percepute ca niște obligații, nu prea se mai bucură nimeni când primește invitație la așa ceva.

Vorbeam cu o tipă din Suceava, acolo încă se țin nunți ca lumea, cu 300 de invitați, se îmbracă în costum popular de 100 de milioane etc. Îmi vorbea așa entuziasmată, la ce nunți faine a fost ea... și în capul meu se derulau amintiri, cum s-a îmbătat un nene și a făcut kaka pe el și aproape ne-au evacuat, cum fura o tanti prăjiturile de pe masă și le băga în sacoșă etc laughing))))))

De asta mi se pare că o petrecere în familie și prieteni e suficientă, e mai intimă, puteți să vă hotărâți împreună și în legătură cu muzica, nu simți nici că vin din obligație. Când îți vin toate neamurile de care nu ai mai auzit de 20 de ani, ai tot felul de surprize. Nu știi ce anomalii ai în sânge laughing

Eventual când se fură mireasa, mergi la Mc îți faci toate poftele, până te aduc înapoi încing o populară ca să își fac damblaua și bătrâneii.
Acum contează și din ce zonă ești, ce fel de rude ai etc, mi se par foarte diferiți oamenii și tradițiile de la o zonă la alta. Eu una nu înțeleg de ce toată lumea trebuie să facă lucrurile în același fel. Până la urmă e nunta ta, dacă ai vreo dorință, nu sta pe gânduri că tu și soțu' trebuie să rămâneți cu amintirile cele mai frumoase.

| Nemessys a răspuns:

Sa nu le organizez deloc. Am extrem de multe motive. Nu îmi plac petrecerile, mai ales alea în care sunt în centrul atenției. Eu sunt o fire al dracului de serioasa și nu suport falsitatea mai ales aia de la nunti.

În mare parte nici căsătorit nu vreau ( dar asta nu înseamnă că nu as vrea o relație lifetime)

Oricum când vine vorba de căsătorit, adica starea civila, as face un compromis, ca doar ce e asa mare branza? Dar când vine vorba de nunta, as zice un mare NU!

Si acum poate o zici,, pai și dacă iubita ta o sa vrea asa ceva ". As discuta serios cu ea despre asa ceva cu mult înainte iar dacă nu ii convine, asta este.

| Adry05 explică (pentru Nemessys):

îți respect opinia și părerea dar îți dau un sfat: dacă nu ai în prezent relație, când o să cunoști o tipă cu care simți că ai putea lega ceva să ai grijă să aduci aspectul ăsta în discuție cât mai repede că dacă dai de una convinsă pe căsătorie să n-apară probleme mai târziu când sunt la mijloc și niște sentimente și un atașament happy

| Nemessys a răspuns (pentru Adry05):

Pai tocmai despre asta am scris la sfârșitul răspunsului.

| Ineys a răspuns:

Mai e si traditia cu primit bani si ramas dator... la X Y si Z. Apoi trebuie sa mergi si tu la o nunta din familia aia sa-ti achiti datoria si se creaza asa un lant vicios.

Nunta mai e si-o modalitate de facut niste bani rapid. Faci vreo 20.000 de lei ( +/- ) depinde cate persoane ai invitate si cat se da pe masa, etc. Si apoi in timp banii astia ii dai inapoi ( cum am zis mai devreme, te duci si tu la nuntile celor care au venit la tine si dai bani ).

Prea multe incurcaturi cu nuntile astea. Plus stres, plus planificari, plus plus plus.

| Adry05 explică (pentru Ineys):

Eu nu țin cont deloc de asta cu merg la tine că ai venit, vii la mine că am venit laughing eu accept invitația la o nuntă doar dacă vreau să merg la persoana respectivă pentru că mi-e dragă și la fel n-o să am pretenția să vină cineva la mine doar că am mers și eu la ei

| Endoryus a răspuns:

Parca aud avocatii de divort in timp ce-si freaca mainile la ce raspunsuri vad mai sus laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu vreau să mă gândesc la asta. laughing
Mai este până atunci.În orice caz, aş vrea ceva mai micuţ clar, dacă o fi să fie ceva, doar cu oamenii dragi mie, nu cu toate neamurile de pe nu ştiu unde pe care nu le-am mai văzut de ani de zile.

| Jus7t a răspuns:

Dacă vreodată fac nuntă, o să fie o nuntă cu oameni care chiar îmi plac și cu care mă înțeleg, fără rude care sunt doar rude fără să îmi fie și prieteni.
Deci o să am foarte puțini invitați.
Aș face-o undeva la o casă în natură, nu știu exact unde pentru că nu mă interesează ideea asta așa mult, dar oriunde ar fi... dacă sunt cu cine trebuie o să fie frumos(nu chiar oriunde, dacă o să fie pe aeroport sau pe calea ferată o să fie mai dificil).
În rest m-ar durea n *** de ce li se pare altora ok sau nu, ideea mea, nunta mea, placerea mea.

Vrei să faci nuntă? âu.
Serios, când?

| Adry05 explică (pentru Jus7t):

laughing încă nu e cazu, da m-am gândit într-o zi la aspectu ăsta când am avut cu cineva o discuție despre nunți : îți place/nu-ți place să mergi la nunți
și mi-am dat seama că-mi place să merg la nuntă pentru că-mi fac evenimentele mai formal și pentru mâncare laughing) dar urăsc să-mi cânte populara aia în cap toată noaptea și m-am gândit că eu când o să fie cazu să mă căsătoresc nu vreau să fac pe modelul ăsta clasic

M-am gândit și eu de organizat undeva în natură sau modelul ăla super romantic pe plajă, dar nu știu dacă o să-l și pun în aplicare. Mie-mi plac nunțile mari, acu nici să nu cunosc jumătate de nuntă (exceptându-i pe cei care vin din partea lui) dar nici să chem numa cei mai apropiați oameni. Nu m-ar deranja să vină nici rude mai îndepărtate cu care n-am contact constant dacă le cunosc și am interacționat cu ele măcar de 3-4 ori în viața asta și-i recunosc pe stradă laughing)

| Jus7t a răspuns (pentru Adry05):

M-am gândit și eu la astea dar îți dai seama că trebuie să vezi și ce vrea celălalt, oricum dacă nu vrei acum mai aveți timp să vă hotărâți unde laughing
Dacă chemi mai mulți trebuie și tu să te duci la ei dacă nu sunt căsătoriți, dar dacă îți plac nunțile nu e o problemă, bani să ai.

| EntertainYou a răspuns:

O sa vezi ca nu le mai agreeaza nimeni, decat unele fetite crescute cu povesti Disney si ca asa le preseaza rudele (parinti, bunici, matusi, etc.)

| Adry05 explică (pentru EntertainYou):

Văd că se duce ușor ușor modelul ăla de nuntă și ne îndreptăm spre ceva diferit, mă bucură asta.

| EntertainYou a răspuns (pentru Adry05):

Da, nu stiu. Adevarul e ca oamenii nu mai vad asa mult rostul.
Eu, cel putin, vazand nuntile de la mine din familie/prieteni/neamuri nu pot sa zic decat ca de-a lungul anilor am ramas cu un gust amar. Nu totul e ceea ce pare.
Eu n-as face nunta.
Mai mult nuntile sunt comercializate ca niste fantezii si evenimente majore neaparat de facut, insa unii mai mult sunt stresati ca trebuie sa le faca. Sau ar fi prea ipocriti sa recunosca ca-i intereseaza darul si sunt gata sa indure orice rahat. happy

| sonya a răspuns (pentru EntertainYou):

Poate vei fi dezamagit sa afli ca uneori acel dar de care spui nici nu iti acopera cheltuielile.

Cand am facut nunta nu m-au interesat banii, am cheltuit cat am considerat, cat aveam planificat. Totul din banii nostri. Prieteni care au dat mai putini, rude care nu au dat deloc. Nu mi-a pasat, in continuare ii apreciez si tin la ei la fel ca inainte, poate mai mult, ca a trecut ceva timp de la nunta happy

| EntertainYou a răspuns (pentru sonya):

Da, acum nu stiu, depinde de nunti / familii. N-am vrut sa generalizez neaparat. Nu e ca si cand as fi pretins ca poate as fi facut si eu nunta doar ca sa generez profit. laughing

| Jade20 a răspuns:

Starea civila, nu vad rostul unei nunti (pentru mine).

| Adr696969 a răspuns:

Eu o să îmi fac nunta pe ZOOM online.