| yonutu555 a întrebat:

Am pus si eu nunta pe 29 august 2020 si de curand am aflat ca nu ma pot cununa religios, problema este ca am arvunit tot lautari, restaurant si nu vreau sa schimb data pentru ca este asa cum am visat, lautari preferati, locatie preferata totul este perfect, nasii nu vor sa ma cunune in alta zi, vreau totul odata, am incercat sa obtin dezlegare dar nu se poate ca este sarbatoare de post negru, ce faturi aveti pentru mine?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te cununi religios in alta zi. Asta e. trebuia sa te gandesti si la acest aspect cand ai arvunit localul etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, ai doar 2 optiuni:
- faci nunta fara cununie religioasa, la data deja rezervata
- sau muti nunta la o alta data, cand nu este in post

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci alta data cununiea religioasa. Aia e

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceremonia religioasă are un caracter mai familial, mai personal.
Ai mai multe aspecte.
Ceremonia la sfat, obligatorie. Doar după aceea ai căsătoria religioasă. voie legal.
La aceasta poate participa doar familia, nu este nevoie să inviți toată lumea.
Astfel dacă 29 august 2020 este bătută în cuie la restaurant, nu e post toată vara. le planifici pe celelalte două la o dată anterioară.

| anonimg a răspuns:

Caută mai mulți preoți. Până la urmă vei găsi tu unul care să îți dea dezlegare.

| Wr3nch a răspuns:

Faci nunta fara cununie religioasa. Eventual faci cununia religioasa si o petrecere mai mica inainte si nunta mare in 29 cum ai planuit.

| yonutu555 explică (pentru Wr3nch):

Am si un botez in februarie 2020 si am zis sa le fac pe amandoua odata botez si cununie dar nu vrea nasi nici asa

| Emma30555 a răspuns:

Faci cununia religioasa în alta zi când se poate și dacă nașii refuza cauți alți nași. De ce refuza asta nu înțeleg? Pentru ei nu ar trebui sa conteze data

| yonutu555 explică (pentru Emma30555):

Stiu ca nu ar trebui sa conteze pentru ei ca pana la urma este nunta mea, dar am zis sa gasesc cu ajutorul vostru o alta solutie daca ar exista sa ii impac si pe ei ca vor sa ma cunune aceeasi zi cu nunta nu stiu de ce, idei de genu sa ma duc doar sa intru in biserica fara sa ma cunun, sa platesc pe cineva mai sus totusi sa fac desi e mare pacat, sau sa aleg alti nasi care sa vrea sa ma cunune cand vreau eu, nici nu mai stiu ce sa fac!

| Emma30555 a răspuns (pentru yonutu555):

Alege alți nași dacă ei se încăpățânează, poate e un semn. Pana la urma ei erau nași asta înseamnă o apropiere și un ajutor din partea lor care nu se vede. Dacă e păcat nu are rost sa forțezi nota

| ywar a răspuns:

De Taierea Capului Sf. Ioan Botezatorului tu faci nunta... Adevarul ca ai ales-o p-asta. O sa va mearga din plin.
Unde traiti fratilor, in padure? Voi nu sunteti crestini?

| xerxes1 a răspuns:

In viata trebuie sa faci alegeri.
Daca te iei dupa turma nu ajungi nicaieri.

| AliGab a răspuns:

Asta se intampla cand te gandesti la toate numai la Dumnezeu ba

| yonutu555 explică (pentru AliGab):

Prima arvuna am dat-o la restaurant unde mai erau alte 3 nunti in ziua aia, doamna de acolo mi-a spus ca se poate face dau 200 lei si iau dezlegare de la curtea de arges, insa doamna nu stia ca este sarbatoare in post negru, alta belea este ca nasi nu vor in alta zi vor cununia cu nunta in aceeasi zi si imi cer sa schimb data eu nu vreau, vreau alta solutie sa ii impac si pe ei si sa raman cu data

| Phantelul a răspuns:

Salut, e simplu nu mai faci cununia asta religioasa, ce fara nu merge? Nu vad rostul la asa ceva si cine dracu tine cont de sarbatori si post negrulaughing n- am mai auzit prostia asta ca e sarbatoare si nu poti face ceva