| BucurCristina a întrebat:

Chiar exista cineva care face munca de birou si chiar ii place? Acele persoane au ales meseria asta doar pentru bani,ceea ce e nu e gresit,dar pasiunile lor unde mai sunt? Unde mai e acel vis de a fi pictor/scriitor sau orice altceva care iti PLACE cu adevarat?
Oamenii aceia ajung intr-o meserie plictisitoare doar din cauza ca in scolile din Romania n-ai voie sa fi creativ? Adica memoram poezii in loc sa le scriem singuri, sigur e un exercitiu bun de memorie, dar un exercitiu de o suta de ori mai bun e cel de imaginatie si creativitate.

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Stând la birou ar mai fi avantajul că nu faci sida, că nu ridici niciodată fundul de pe scaun. laughing Sper să nu te deranjeze o simpla glumă.

| Darkmagic a răspuns:

Nu are nicio legatura scoala unde "n-ai voie sa fi creativ", cu "acel vis de a fi pictor/scriitor", muzician sau actor, (am mai adaugat eu doua arte...sa fie "visul" mai gras).
Pentru visele astea, iti trebuie talent.
Descoperi ca IL AI, te duci la o scoala de arta, care-ti permite sa ajungi "pictor/scriitor", etc, de nivel profesionist.
E la fel ca in cazul sportivilor.
Descoperi talentul... urmezi scoala de profil.
Fix de aia, big grin exista scoli de arte, scoli sportive...si scoli normale.
NU ai niciun talent de factura mai speciala...te duci linistita la o scoala normala, atat de simplu e.
Daca doresti tu sa scrii sau sa pictezi in timpul liber, e problema ta, o poti face si urmand un liceu de...mecanici auto, vei fi un scriitor sau un pictor amator.
Scrii / pictezi bine, traiesti din opere.
Nu o faci...repari motoare.
Care-i treaba deci cu scolile normale, unde "n-ai voie creativitate"? big grin
Stiu ca toti visati ca Ghe. Sincai sau Sf. Sava sa scoata pictori pe banda rulanta...dar nu mai bine mergeti pentru asta la Tonitza? big grin

| Curious2 a răspuns (pentru Darkmagic):

Daca ar fi atat de simplu... oricum, e un raspuns bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu. Probabil ca din obisnuinta a ajuns sa le si placa unora.Nu e atat de simplu pe cat crezi sa devii/sa faci ceea ce iti place.Mai ales daca ai si niste asteptari mai mari.
"In scolile din Romania n-ai voie sa fii creativ"Mda, nu prea se insista pe creativitate."memoram poezii in loc sa le scriem singuri"Elevii nu mai sunt in stare nici macar sa comenteze un text.Cu atat mai putin sa scrie ei unul))
Si oricum, invatamantul din Romania nu e singurul factor care duce la aparitia muncii de birou. Poate ca doar la atat a putut ajunge persoana in cauza, tinand cont ca dintr-un motiv sau altul n-a putut sa-si realizeze visul.

| munteanuionvictor a răspuns:

La birou e un serviciu destul de comod, ai colegi, socializezi, etc. Cine are pasiuni le poate practica bine mersi în timpul liber.

| Victor453 a răspuns:

Sunt persoane carora asta le place

| Namaparissia a răspuns:

Cum a zis si Einstein:"Imaginatia e mai importanta decat cunoasterea."Dar din pacate in ziua de azi oamenii sunt limitati si superficiali, iar scoala nu e nimic altceva decat o aberatie care in loc sa te invete lucruri noi si sa te faca sa iti doresti sa te implici In societate, te streseaza si te face sa iti pierzi timpul, de cele mai multe ori plecand de la scoala fara sa intelegi nimic si fiind nevoie sa inveti iar lectile acasa.Iti distruge orice urma de creativitate si distruge potentiale genii. Opinia mea