| RAY a întrebat:

Cine a invatat engleza apoi germana? e usor sa inveti germana daca cunosti engleza?

Răspuns Câştigător
| pci27 a răspuns:

Depinde de fiecare persoană, în parte. Dacă îți dai silința, tot rămâi cu ceva.La început, mi s-a părut o limbă greoaie, atât din punct de vedere gramatical, cât și ca pronunție ( se scrie într-un fel, se citește diferit). Mă descurc la nivel conversațional, ceea ce îți doresc și ție. Succes!

18 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Germana are gramatica foarte grea si nu te ajuta regulile de la engleza.

| Nikolaus a răspuns (pentru cat):

Ai învățat tu germana de zici ca are gramatica foarte grea? Regulile de la engleza nu te ajuta, într-adevăr, dar nu vorbi tu aiurea fara sa stii pentru ca nu-ți permiți. Ai cautat si tu pe google ceva, ai văzut/auzit ca suna foarte ciudat si hai sa intram pe TPU sa informam oamenii prost ca vezi Doamne germana este o limba imposibil de învățat. Si sa știți si voi:cuvintele in germana se pronunța exact cum se scriu numai ca sunt niste grupuri de litele cu pronunție diferita care trebuie invatata.

| sublime89 a răspuns:

Eu. Da, poate fi mai usor, pentru ca seamana una cu alta, dar e departe de a fi foarte usor. Germana e o limba mult mai grea decat engleza.

| RAY explică (pentru sublime89):

Momentan vreau sa invat sa comunic doar

| pci27 a răspuns:

Prima limbă străină pe care am studiat-o a fost engleza. În gimnaziu, a urmat germana. Limba germană nu e ușoară, din punctul meu de vedere. Unele cuvinte/expresii sunt asemănătoare cu cele englezești.Ca să-ți faci o idee, accesează acest link și vei trage singur concluziile: http://blogul-lu-iulian.blogspot.ro/......other.html

| RAY explică (pentru pci27):

E mai usor sa inveti a doua limba straina?

| RAY explică (pentru pci27):

Asta daca vreau si eu, in engleza vad filme, documentare, emisiuni de toate inteleg cam 70, 80 la suta, asta vreau si in germana fac un curs eurocor, si in engleza se scrie diferit se pronunta difert, wather i wathar cum s-ar spune

| RAY explică (pentru pci27):

Si poate daca ai vrea am putea conversa in germana candva

| pci27 a răspuns (pentru RAY):

Ok. Dacă pot, te ajut cu plăcere. Cum luăm legătura? Apoi, ajungem și la comunicarea în germană, dacă ești interesat. Îmi place să știu cu cine stau de vorbă. Aștept un eventual răspuns. Până atunci, alles gute (toate cele bune)! Corina

| RAY explică (pentru pci27):

Isi dai seama ca asta si vreau comunicare https://www.facebook.com/ray23timisoara
o sa te suprinda numele meu, in caz ca te intrebi sunt pe jumatate neamt da din pacate in casa vorbeam doar romana cum tata lucra non stop e aiurea sa nu stiu germana la 24 de ani

| pci27 a răspuns (pentru RAY):

Ok. Recunosc, sunt puțin surprinsă. Ai nume german, dar nu contează. Important e ca intenția de a acumula cunoștințe în limba germană, să aibă o finalitate. Ca să știi câte ceva despre mine https://www.facebook.com/corinaioana.pop E o diferență de vârstă, care sper să nu te deranjeze prea mult ( am 33 de ani). La fotografiile de copertă, vei găsi câteva, de dată recentă. Niciodată nu e greu să o iei de la început, dacă chiar îți dorești să ai rezultate. Un link care sper să-ți fie util, măcar pentru început.
http://ro.waialo.com/2012/11/germana-expresii.html
Sehr erfreut, Reinhart. Ich bin Corina-Ioana. (încântată de cunoștință, Reinhart. Eu sunt Corina-Ioana).
p.s.: Scuză-mă dacă, poate, sunt prea insistentă, în privința limbii germane. Dacă ți-ai exprimat dorința de a învăța, eu îmi iau rolul în serios.E mai greu așa, virtual, dar sper ca procesul de învățare, în sine, să nu ți se pară atât de greu, cum se spune. La final, câteva reguli legate de pronunție: http://ro.scribd.com/......rezentare. Gute nacht!

| RAY explică (pentru pci27):

Danke

| pci27 a răspuns (pentru RAY):

Hallo! Îmi cer scuze pentru absența mea, pe parcursul acestei dimineți, dar n-am uitat de faptul că am promis ceva și îmi place să mă țin de cuvânt. Acum profit de perioada de respiro de după job și m-am gândit să-ți scriu câteva rânduri. Eu chiar îmi doresc să te ajut, în măsura în care pot. Ținând cont de acest aspect, cred că ar trebui să afli că, în limba germană, există câteva grupuri de litere, a căror pronunție diferă față de modul de scriere. Găsești cele mai uzuale exemple accesând link-ul următor:http://deutschmaster.wordpress.com/2011/11/07/pronuntia-in-limba-germana/ După ce te familiarizezi cu principalele reguli legate de utilizarea acestei limbi, treptat, vei afla și alte detalii. Poate că conținutul acestui articol este unul lung, greoi și plictisitor, dar conține reguli de bază pentru o exprimare corectă. http://www.scritube.com/......A22384.php Dacă dorești, poți să imprimi totul pe hârtie, pentru a avea informațiile la îndemână. http://www.dummies.com/how-to/content/german-greetings-and-goodbyes.html Un ultim sfat: încearcă să găsești pe cineva care cunoaște limba și cu care să schimbi câteva cuvinte zilnic. Așa vei auzi cuvântul /expresia x și o vei reține. Tschus!

| RAY explică (pentru pci27):

Fac un curs eurocor de germana are de toate gramatica, audio, am vreo 4 cursuri de germana incepator, intermendiar, avansat cu de toate danke

| pci27 a răspuns (pentru RAY):

Ok. Îți doresc succes! Dacă vrei să vorbim (chiar dacă numai prin intermediul mesajelor), știi unde mă găsești.

| pci27 a răspuns (pentru RAY):

Depinde de fiecare persoană, în parte. Dacă îți dai silința, tot rămâi cu ceva.La început, mi s-a părut o limbă greoaie, atât din punct de vedere gramatical, cât și ca pronunție ( se scrie într-un fel, se citește diferit). Mă descurc la nivel conversațional, ceea ce îți doresc și ție. Succes!

| EarsOfAFox a răspuns:

Germana are o gramatica mai dificila/complexa decat engleza.
Nu vei sti mai nimic in germana daca nu inveti gramatica. Un vocabular e inutil daca nu stii sa-l legi corect.

| RAY explică (pentru EarsOfAFox):

Fac un curs eurocor invat conversati

| ZambetDeGheata a răspuns:

Germana e mult mai grea decat engleza. Nu te ajuta prea mult sa stii engleza