| anonim_4396 a întrebat:

Sunt vorbitori de lb. germană pe aici?
Cum vi se pare?
E ușor de învățat?
Merită s-o înveți?

Răspuns Câştigător
| Fantaspirit a răspuns:

Daca te duci in tari în care se vorbește atunci desigur că da, și dacă ești atrasă mult de lb germana, altfel nu are rost, mai bine îți perfecționezi lb. engleza.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Am făcut germana câțiva ani în școală, nu știu o boaba dar da, e destul e greu de învățat.

| NLS a răspuns:

Am inceput sa invat germana in 2012, procesul a fost de durata medie, dupa 1 an de stat acasa si invatat zilnic cate 6-8 ore, si 2 cursuri (1 curs de 6 luni, dar de incepatori, la care am absolvit nivelul B2 ) si inca o luna intensiv la Goethe Institut, deja vorbeam ...nu chiar la nivel de C1, dar oricum, nu exista nimic sa nu inteleg sau sa nu pot raspunde, ori conversatii pe care sa nu le pot duce.

Intre timp, vorbesc la nivel de C1, mai putin partea de gramatica - declinarea adjectivelor.
Aceea inca nu o stapanesc mai deloc, si au trecut 10 ani.

Germana nu e tocmai usoara, dar in comparatie cu daneza sau alte limbi nordice, mie mi se pare mai usoara, si o prefer de 10 ori.
Sa nu mai vorbesc despre chineza, araba, rusa, sau alte limbi din astea "exotice".

Merita, daca doresti in special sa emigrezi spre una dintre cele 3 tari vorbitoare (Austria, Elvetia, Germania, zona de granita a vecinilor ei, sau sa te angajezi in Romania la o firma care are nevoie de personal care intelege germana).

| Hammurabi a răspuns:

Întreabă-l pe Ray. El e cu germana.

| alina2k18 a răspuns (pentru Hammurabi):

laughing
E el cu germana cum suntem noi cu vietnameza laughing

| Sophieka a răspuns:

Desi majoritatea spun ca e grea de invatat, daca tu ai inclinatie spre limbi straine sau iti doresti cu adevarat sa inveti...Va fi o placere.

La liceu in clasa a 9-a am intrat la filologie si aveam lb germana ca a doua limba straina pe langa engleza. Cred ca aveam 4 ore de germana pe saptamana... Am avut o profesoara foarte serioasa care si-a facut treaba in stil nemtesc. Ne-a invatat de la inceput, de la 0 absolut tot, explica detaliat si am invatat usor si rapid lb germana... A fost o placere pentru mine iar accentul nemtesc si-a facut prezenta imediat.