| GabyBitza a întrebat:

Cine-i acela Iluminate?

Răspuns Câştigător
| xCrazyGirl a răspuns:

Persoane care au pact cu diavolul, cand ai intrat nu mai ai cum sa iesi, doar o singura pesroana a reusit

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Se scrie Illuminati.

"Este un nume care se referă la mai multe grupuri, atât istorice și moderne, atât reale cât și fictive.
Adam Weishaupt

Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt, care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa".

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Illuminati

| Croampa a răspuns:

Nu-i nici un clan de razboinici, este o societate secreta( apare nu asa secreta) in care se afla cele mai destepte persoane din lume. Ei coordoneaza mersul lucrurilor in lume!

| Voidwithin a răspuns:

Se spune ca sunt o organizatie secreta de care toate lumea a auzit si se vand tricouri cu ei acuma, ce prostie.

| MegamortX a răspuns:

Unu' care cică ne controlează pe toți ăștialalți.

| Malaele_Roberto_1994 a răspuns:

Daca vrei sa zici iluminati...era un fel de clan de razboinici