| rehgthgfdfgggz a întrebat:

Cine imi poate explica ce inseamna nazismul?
FUNDAA

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ordine si disciplina, nu tigani nici homosexuali. Mai pe scurt Germania in toata lumea si merkel nu traia daca castiga hitler in ziua de azi

| Kanpeki a răspuns:

Din fericire s-a inventat wikipedia.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Nazism

| RAY a răspuns:

Democratia ce inseamna? sclavi care imbogatesc pe alti, nazismul a fost o forma de politica doar ca era nationalista in schimba ce comunismul era multinational dezvolatata sa spun asa, nazismul e o forma de raism plus multe alte idei adaugate

| Drimmero a răspuns:

O putere totalitara ce a cuprins intreaga Germania in anii 40', in frunte cu maretul Hitler. Mai pe scurt, armata lui Hitler facea legea in Germania si pe o buna parte a Europei, iar pe langa ei, mai era alta putere, comunismul.

| Doub a răspuns:

Un regim totalitar, condus de Adolf Hitler, care era antisemit (ura evreii) şi voia să-i omoare pe toţi, ceea ce a şi făcut (holocaust), plus alte milioane de oameni. Voia să fie un mega boss, şi era adeptul rasei superioare/rasa albă.

| pufulescu a răspuns:

Nazismul ca idee a fost si este o doctrina ( SURPRIZA! ) socialista, bazata pe impartirea echitabila a averii publice si a rezultatelor muncii. Detaliile sunt foarte multe, dar a suparat o anume minoritate aceasta doctrina tocmai fiindca a vrut ca anumite persoane sa nu aiba castiguri incomensurabile imprumutand bani cu dobanda.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Nazismul a fost o ideologie ce a cuprins Germania intre anii 1933-1945(perioada in care a condus Hitler de altfel) si presupunea existent rasei superioare(ariene, pure etc) si eliminarea celei inferioare(in special evreii, dar si negri, tigani etc)
Arienii erau oamenii cu parul blond si ochii albastri, inalti de 1, 80 si bine facuti, nu slabi sa ii sufle vantul
Prin aceasta ideologie se urmarea,, epurarea''(curatarea) europei de rasa inferioara, nedemni sa traiasca.
simbolul nazist esta o cruce stramba, neagra(numita svastica) pe un fond rosu
in ziua de azi nazismul este interzis in toate statele din Europa, insa tot mai exista grupari ilegale care sustin aceasta conceptie.
nazismul s-a manifestat in Germania, insa si in Italia a existat o conceptie asemanatoare numita fascism

sper ca te-am ajutat big grin, daca ai nelamuriri, intreaba-ma