| 20thoughts a întrebat:

Cine imi poate spune legenda iepurasului Bunny? Acela care mananca copii in fiecare an de paste (asa am auzit si cred pe jumatate dar bagati in seama doar intrebarea)
Ps: Vreau legenda nu altceva

3 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Iepuraşul nu are absolut nicio legătură cu Paştele! Niciuna! E doar o invenţie, să fie mai pe placul copiilor. Adevăratul simbol al Paştelui este mielul. Şi aceste legende nu sunt deloc adevărate, cu iepuraşul ''care mananca copii in fiecare an de paste''.

Uite :)) : http://www.google.ro/......tp?/imgres r:18, s:15, i:234&tx=35&ty=78

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e aia: "cred pe jumatate"? Adica ii mananca doar pe jumatate, sau e doar pe jumatate iepuras, sau doar pe jumatate din copii, sau ce?
Deci nu e nici o legenda cu iepurasul rau ce mananca morcovii copiilor...
Legendele iepurasului de Pasti se trag toate din mitologie, de aici:
http://www.goddessgift.com/Pandora's_Box/Easter-history.htm

| 20thoughts explică (pentru anonim_4396):

Mananca copii cica laughing ddeasta cred pe jumatate cchestia asta...si nu am inteles nimic din linkul care mi l-ai dat