| iepurica_7902 a întrebat:

Cine respecta regulile astea stupide?:

1. Respecta regulile de gramatica:

- fiecare propozitie incepe cu litera mare

- nu sunt permise prescurtari de tipul "ca", "dk", "nu stiu", etc...

- evita emoticoanele si semnele de punctuatie excesive: "happy", "big grin", etc...

2. Toate intrebarile conversationale vor fi puse doar in categoria "Conversatie" (pentru a fi usor accesibile si a evita confuzia pentru noi membri)

3. Se accepta doar intrebarile care pot primi un raspuns din partea altor persoane (Ex: nu se accepta o intrebare de tipul: "O sa ma casatoresc cu X?") si care nu au continut obscen sau discutabil din punct de vedere moral

Nerespectarea a regulilor minimale de functionare a TPU.ro poate duce la stergerea conturilor.

6 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

"Cine nu este de acord cu aceste reguli este liber sa ne comunice acest aspect si, daca situatia nu poate fi solutionata astfel incat toata lumea sa fie multumita, este liber sa isi incheie activitatea pe TPU.ro."Mai dai un stupid, că văd că-ţi place? Există şi o regulă legată de abuzul de dreptul de a vota, dacă n-ai citit până la capăt, se referă exact la voturile de stupid date fiindcă nu-ţi convin ţie regulile TPU, pe care eu n-am făcut decât să ţi le citez, crezând că te ajut dar, de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere!

| cristi202 a răspuns:

Eu le respect. Si e bine ca e asa. Asta da dovada ca stim sa fim culti, nu inculti. In clasa a 5-a si a 6-a am avut ca diriginta o femeie exceptionala, care era indragostita de materia pe care o profesa, literatura romana (inclusiv gramatica), si ea a reusit sa ne insufle respect pentru limba pe careo vorbim si o scriem. Ea spunea ca scrisul tau e ca si o carte de vizita pe care o prezinti cuiva (persoanei care citeste), te reprezinta la fel de mult precum o fac cuvintele pe care le spui sau imbracamintea. Si cum, aici nu ne putem auzi ce zicem, si nici vedea cu ce suntem imbracati, ramine scrisul care sa vorbeasca despre noi. Daca tu vrei sa calci aceste reguli, fa-o, dar sa nu te miri daca vei fi catalogat ca incult. Ceea ce imi place mult aici e ca se ia atitudine aici, cind cineva nu se exprima corect in scris, adesea este atentionat imediat, si e corect asa, caci e pacat sa ne afisam cu greseli sau alte chestii denaturate cind putem da dovada ca nu am trecut prin scoala pe degeaba.

| Casiana a răspuns:

Sincer, in afara de aia cu prescurtarile, pe care incerc din rasputeri sa o respect, sunt de acord si chiar le incurajez pe toate.Gandeste-te cum ar fi sa nu se respecte...

Te-ai gandit?

Nu iti place cum ar arata, nu?winking

Pa-pa!

| bblock69 a răspuns:

Daca trebuie trebuie...

| sufletzel a răspuns:

In proportie de 90-95% eu... Mi se pare mult mai ca lumea sa scriu corect, desi acum 2-3 ani scriam cat mai prescurtat si mai putin. Acum toata lumea scrie prescurtat, mie imi place sa fiu altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reguli stupide? Inventeaza tu altele si mai vorbim atunci.