| OoOsofiaOoO a întrebat:

Cine stie ce inseamna hipnoza?big grinbig grinbig grintonguetonguetongue

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HIPNÓZĂ, hipnoze, s. f. Stare asemănătoare cu somnul sau cu somnambulismul, provocată artificial prin sugestie, în timpul căreia controlul conștient asupra propriei comportări și contactul cu realitatea slăbesc, acțiunile celui hipnotizat fiind supuse voinței hipnotizatorului. ♦ Fig. Fascinație. – Din fr. hypnose.

HIPNÓZĂ ~e f. 1) Somn artificial, provocat prin sugestie, în timpul căruia acțiunile celui adormit sunt supuse hipnotizorului. 2) fig. Atracție irezistibilă; fascinație. /

2 răspunsuri:
| LarisaTH a răspuns:

E o stare de atentie si vigilenta p care doar unele persoane o au.

| Suhac a răspuns:

Hipnoza este un joc al mintii care te poate duce la orice vrea persoana respectiva...c raspuns seclaughing