| SG1995 a întrebat:

Consider că muzica, religia și sexul sunt droguri.
Voi ce credeți?

Răspuns Câştigător
| Arrakis a răspuns:

Eu cred ca exista piramida lui Maslow care le ierarhizeaza mai bine pe toate trei.
Drogurile prin definitie nu sunt doar necesitati, ocupatii, hobby-uri.
Poate doar sexul e asa la nivelul de nevoie fiziologica sau instinct de supravietuire a speciei, dar oamenii pot sa-si reprime astfel de necesitati in acelasi mod in care unii renunta la fumat.
Desigur ca nu e unicul reper acea piramida, ori obligatoriu de luat in seama, dar in experienta mea cine este plimbat insuficient sau abuziv pe nivelurile ei ajunge o persoana cu tulburari de personalitate.

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iubirea,sexul,zaharul sunt tot droguri, fara aceste lucruri ce sens ar mai avea viata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că nu.

| Drimmero a răspuns:

Si fotbalul tot un drog este. Sau alte sporturi care creeaza dependenta din pasiune!

| Catrice a răspuns:

Ca ești drogat.
Nu asta rezulta din afirmația ta?!

| Celcestietot a răspuns:

Religia nu este drog, este realitate. Muzica și sexul putem spune că sunt drog. Nu vad de ce ai baga religia aici.

| SG1995 explică (pentru Celcestietot):

Religia ta e o realitate, a musulmanilor alta realitate, a budistilor altă realitate, a hindusilor altă realitate și tot așa. Dar în fact Religia acționeaza exact ca un drog.

| Celcestietot a răspuns (pentru SG1995):

Religia ne prezintă evenimentele reale scrise pe o foaie, de exemplu Biblia.

| FreddieM a răspuns:

Doar religia e drog. Halucinogen

| SG1995 explică (pentru FreddieM):

Nu toate drogurile sunt halucinogene, dar toate au un punct comun, creează plăcere, stimulând o anumită dependență.

| FreddieM a răspuns (pentru SG1995):

Scuze ca ai consumat inutil timpul cu aceasta explicatie. Alta era poanta.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

La fel, în afară de muzică.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca metaforele nu sunt de tine.

| SG1995 explică (pentru anonim_4396):

Dragă, nu folosesc metafore din factori efective, orice drog afectează neurotransmițători suprastimuland creierul, supriza ăsta fac și cele 3, de ăsta ajungi să depinzi de religie, ai nevoie să faci sex, și ai nevoie de muzică.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Am nevoie de sex.Si de religie, sa zicem.De muzica ma lipsesc.
Asta nu înseamnă ca devin dependentă.Nu-s nici nimfomana, nici fanatica(la muzica nu gasesc termenul potrivit).La droguri nu prea ai cale de mijloc.

| SG1995 explică (pentru anonim_4396):

Cum am zis drogul nu se referă doar la dependențe. E vorba de efectele pe care le are. Mental a fi high (drogat) sau a fi într -o stare profundă de meditație religioasă spre exemplu, sau orgasmul sexual neurochimic activează aceleași zone ca ecstasy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceva de genu?
https://www.youtube.com/watch?v=bSLJJ1iiHnk

| christine99 a răspuns:

De acord.

| lilith16 a răspuns:

Nu sunt droguri droguri, nu se manifestă ca drogurile dar da, suntem dependenti de ele

| SG1995 explică (pentru lilith16):

Nu știu ce sex, în ce privește muzica și religie, mi-au dat de câteva ori un high mental.

| lilith16 a răspuns (pentru SG1995):

Exact

| Henrypericolpublic a răspuns:

De ce religia și muzica?
Sexul mai zic, dar muzica e ceva plăcut, iar religia e orice credință, alături de o povestioara(diferă de la religie la religie) într-o forță superioara.

| SG1995 explică (pentru Henrypericolpublic):

Simplu, religia, nu e doar o simplă povestioara pe care o crezi, e o povestioara care îți schimbă creierul la propriu, te face dependent de ea.

| Raizing a răspuns:

Yep!

provoaca dependenta (in sensul bun -al cuvantului)