| anonim_4396 a întrebat:

Crăciun fericit, dragii mei!

De ce unele persoane, deși sunt cu noi de mai multă vreme, nu sunt capabili să-și dea seama de calitățiile noastre, ba le consideră chiar slăbiciuni, iar alții, deși ne cunosc de doar câteva zile, sunt capabili să o facă?
Ce îi deosebește?

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai e simplu, ii deosebeste inteligenta si rautatea sau bunatatea care o au.

Un om destept care e om, apreciaza calitatile unui om, un prost si un rau nu le apreciaza, nu le vede ori ca nu poate adica ca e prost, ori le vede dar nu le apreciaza daca e destept.

| Catrice a răspuns:

Aia de abia te știu nu-ți știu și parțile relehee hee

| Emma30555 a răspuns:

Străinii sunt imparțiali, pot vedea mai clar mai în ansamblu și sunt obiectivi. Unii apropiați prefera sa te perceapă după bunul lor plac și de multe ori aleg partea care li se pare lor ca te dezavantajaza, pentru ca asa le e lor mai comod sau pentru ca asa se simt ei bine în raport cu tine.

| Seba2013 a răspuns:

Multumim! Traiasca Regele universului, Lumina si venirea sau adventul Lui in aceasta realitate materiala! Sa fie bucurie cu mult cozonac dulce.

Alexitimia, tulburari psihice, izolarea, de astea, sau ignoranta. Mai e si aia cu Pepe: https://www.youtube.com/watch?v=LCg-GgPNjPQ
Alt caz este pentru ca au ramas doar la virtutea de liniste fara sa accepte si credinta si virtutea dragostei. Iar astfel ii lipseste aceste virtuti (credinta si dragostea) pentru a completa tot organismul virtutiilor.

Insa cei spirituali sunt constienti de necesitatile lor, pentru ca mediteaza si vad mai profund lucrurile. Ei vad acele calitati pentu ca sunt capabili sa isi vada propiile carente.

Mai demult sora mea avea o pisica, iar cand ea nu era acasa imi plangea ca sa ii dau de mancare chiar daca avea pus acolo. Ea vroia ca eu sa ma aplec acolo, ca ea sa se mangaie de mana mea pentru ca se simtea singura. Deci acea pisica avea nevoie de afectiune ca si corpul nostru. Ea fiind corpul meu, nu am putut sa nu ii mangai inima.

| SingleForOne a răspuns:

Cei care au suflet bun, au un instinct, pe langa asta, adaugi si experienta lor.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Probabil unii oameni au suflet bun, nu toata lumea este la fel. Cu cat vei inainta in varsta cu atat vei intelege mai multe. Desigur sunt mai multe cauze.