| anonim_4396 a întrebat:

De ce anumite persoane se enervează când alții plâng/încep să plângă?
Cunosc și eu câteva persoane din anturaj care fac asta, deși nu sunt persoane rele, cum s-ar crede.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Se enerveaza ca ii deranjeaza, le provoaca disconfort psihic adica "termina-te ca ma enerveaza sa plangi atata", se intampla asta fara voia lor. Le induce mascat frica, depresie si se manifesta constient prin nervi.
Sau sunt persoane care au nev de noi doar la bine, si la rau nu le convine.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt sau nu persoane rele dau bune. Nu poți judeca un om așa, bun sau rău la grămadă, asta în primul rând.
Anumite persoane, și alții. Acele anumite persoane și cei alții în ce relații sunt, unde se petrece scena? Este dificil de apreciat ce este în capul acelor persoane, dacă aceste aspecte nu sunt clarificate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca plansul in public e penibil.Si e o dovada de slabiciune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este evident, ca se simt amenintati de plangerea care se face, ca le-ar strica lor ceva daca s-ar schimba pentru plangacios.

| EntertainYou a răspuns:

Probabil nu agreeaza motivul pentru care jelesc si nici nu le face placere sa ii vada mizerabili...si nu vor sa aiba si ei aceeasi stare.
Gandeste-te la plansetul de copil/sugar/bebe care este galagios si destul de alarmant si iritant.
E valabil si pentru persoanele care rad isteric la ceva ce tie nu-ti place / nu intelegi sensul.

Dar depinde foarte mult de context. Nu toate au un context in care cei care se enerveaza pur si simplu nu le pasa de respectivele persoane sau situatii (cum s-ar putea crede).
Nu de alta, dar sunt tipologii de persoane care pot sa asiste la "emotional contagion" si tot sa nu le pese cu adevarat...