| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca acest individ a vrut sa-si bata joc de colega lui?

S-a prefacut o perioada destul de lunga de timp ca o curteaza(fata e nemaritata), ca o ajuta si ca e de partea ei in problemele pe care le avea cu o sefa care dorea sa o indeparteze.La un moment dat, ea si-a exprimat dorinta sa plece din cauza ostilitatii de la serviciu iar acest coleg a incercat prin mai multe metode sa o retina dandu-i tot felul de sarcini dar si proiecte care ar fi durat mai mult de un an, fata intuind ca el vrea ca ea sa mai ramana macar un an acolo.Simaptia si amabilitatea pe care el i le-a aratat au durat cam o jumatate de an.S-a simtit oarecum magulita dar fiindca i s-a parut un anumit proiect riscant,a motivat ca nu crede ca-l poate duce pana la capat.Din acel moment,desi el nu a parut ca se supara,in urmatoarea perioada el si-a intrerupt brusc toata atentia si afectiunea fata ea manifestata pana atunci,i-a intors spatele si nu i-a mai pasat de deciziile ei desi o facuse pana atunci sa creada ca tine mortis ca ea sa ramana.
Fata a banuit ca poate faptul ca a refuzat acel proiect l-a determinat sa-si intoarca atentia de la ea dar el i-a mai propus si altei colege acelasi lucru(acelasi proiect refuzatd e prima) si desi si aceea l-a refuzat,pe acea colega nu s-a suparat. Dimpotriva, a inceput sa dezvolte o relatie de amicitie chiar foarte apropiata cu a doua colega iar primeia i-a respins toate apelurile si mesajele ulterioare in vreme ce celei de-a doua i-a trimis zeci de mesaje cu proiecte sau uneori, pur amicale.
Credeti ca a facut toate astea in bataie de joc ca sa o determine pe prima colega sa se supere si sa plece sau a doua colega l-a determinat sa isi schimbe brusc gandul?

1 răspuns:
| pufulescu a răspuns:

Colegul acela a fost mai degraba manipulator. Nu cunosc situatia de la acel servici dar avand in vedere ca e vorba de Romania mai mult ca sigur proiectul acela greu i-ar fi revenit lui in caz ca fata in cauza pleca. Deci a cam vrut sa impuste doi iepurasi de o data... sa aiba si pe cineva care sa il degreveze de posibile sarcini si sa o si abordeze altcumva pe acea fata, poate - poate iese ceva.
A doua fata din peisaj apare in momentul in care prima spune ca vrea sa plece, eu asa vad din ceea ce povestesti.
Deci ca o concluzie nu a fost bataie de joc ci doar manipulare!