| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca ar trebui legalizate marijuana si prostitutia? Argumentati.

26 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

1. Da, dar avand in vedere ca populatia romaniei nu este pregatita pentru asa ceva, e ok daca se legalizeaza macar pentru uz medical sau/si pentru uz personal, dar interzisa in public. De ce? Statul o sa castige foarte multi bani din impozite si taxe, cam cat castiga din industria tigarilor sau poate chiar mai mult.
Marijuana nu creaza dependenta, nu poti murii de la supradoza, fumatul nu este singura modalitate de utilizare a marijuanei. Evident va ramana ilegal consumul de marijuana cand esti la volan sau la munca etc. Ilegal va ramane sa ai o anumita cantitate de marijuana asupra ta, ex:superior a 5-10g.
2. Da. Legalizata si practicata doar in bordeluri specifice pentru un asa "servicu social" sau la domiciliu. Carte de munca=impozit la stat=taxe=bani la buget. Carte de munca=analize medicale regulare=riscul bolilor cu transmisie sexuala scazut. O mai mare siguranta pentru cele ce practica asa meserie, eliminarea riscurilor. Traficul cu persoane/ rapirea fetelor pentru prostitutie va scadea. Prostitutia nu creaza depenta.
Sunt o groaza de avantaje, dar astea imi vin acum in minte.

| Mădă0611 a răspuns:

Da. Despre marijuana ati vorbit, iar despre prostitutie treaba sta in felul urmator: de practicat tot se practica, daca ar fi legala, ar exista niste conditii, astfel n-ai mai vedea o târâtură la fiecare colt de strada, plus altele pe care nu le stiu, dar stiu ca profitul se impoziteaza laughing, asa e corect.

| Wøodenpints a răspuns:

Da şi da.

S-ar scoate bani frumoşi din asta, l iar statul ar putea să impoziteze ceva, decât să chesltuie aiurea bani pentru combaterea lor.
Nu văd nimic rău în asta. nu-s nici fumător de marijuana şi nici la prostituate nu mă duc, dar nu văd ce rău ar fi dacă s-ar legaliza.
De parcă acum cât sunt ilegale nu se practică...

| Felys a răspuns:

Daca ar fi dupa mine as interzice si tigarile normale si alcoolul, ar fi o lume mai buna fara ele

| anonim_4396 explică (pentru Felys):

Vorbesti asa pentru ca nu ai incercat, asa eram si eu in trecut, dar odata ce le prinzi gustul o sa zici altceva.

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi tu ca daca nu am prins gustul la tigari si alcool pana la 40 ani, mai am sanse de acum incolo? ia mai gandeste-te

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Logic, nu. Daca vrei tu sa iei marijuana sau sa te prostituezi, ia/fa.ARGUMENT:violenta si prostia publica o sa creasca prea tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nuuuu. Pentru ce sa se legalizeze...nu vezi cate c**ve sunt pe toate drumurile? Mie asa ceva nu mi s-ar parea normal. Eba dorea intr-un timp sa legalizeze prostitutia si drogurile din cate stiu.

| dragos9234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce este rau in a fi curva?

| BiaBby a răspuns (pentru dragos9234):

Daca tu consideri ca nu este nimic rau in asta ok, eu sunt de alta parere. Fiecare cu parerile luiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.
În primul rând, cum i-am explicat adineauri unui posibil ţigan ghiolban, marijuana nu afectează nimic ireversibil. Plus că are efecte pozitive. Ajută la oprirea cancerului pulmonar, sclerozei multiple, cancer de piele ş.a.m.d.
La fel şi prostituţia. Atâta timp cât nu mă afectează cu nimic, n-are decât.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ştiu şi nu-mi pasă. Eu cred că ar trebui să se legalizeze violul şi crima.

| fadnox a răspuns:

Als het hier niet kan, geen probleem; dan kunnen wij goed naar Nedereland gaan! laughing

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Pai..totusi..da! big grin
Ar fi o lume mai fericita!

| tlaura a răspuns:

Creaza dependenta, deci nu

| yo547 a răspuns:

Nu deloc.

| genTlemeNNN a răspuns:

Nu ar trebui legalizate.De Ce? Pt ca creaza dependenta, fac rau sanattii si mai ales omoara persoanele consumatoare de aceste droguri

| anonim_4396 explică (pentru genTlemeNNN):

Marijuana se foloseşte în Orient pe post de medicament. Tratează printre altele şi scleroza multiplă. Nu te afectează psihic sau fizic. Îţi dă doar senzaţia de euforie şi posibile ameţeli. Nimic care să te afecteze pe termen lung. Nu mai asculta ce zice Esca şi mă-ta mare.

| genTlemeNNN a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru anonim_4396):

Marijuana, da.
Nu sunt consumator (deloc) de asa ceva insa cunosc adev. motiv pentru care este interzisa, pentru care nu este `buna` vezi doamne.Cat despre prostitutie, n-am sa ma pronunt.Mi-e si indiferenta ca problema si de fapt nici nu m-as pricepe sa stiu cum ar fi mai bine.

-Numai bine.

| Salahadin73 a răspuns (pentru genTlemeNNN):

Daca imi zici o singura persoana care a murit petru ca a fumat marijuana, eu iti fac statuie.

| CheshireDeadCat a răspuns:

Şi da şi nu. Eu personal sunt pro la ambele. Interzise sau legale - vor exista mereu. Despre marijuană toţi au păreri greşite. Marijuana nu poate duce la deces şi dependenţa pe care o cauzează nu e cu mult mai puternică de cât a tutunului. Efectul fumatului de marijuană asupra plămânilor e mai puţin nociv ca a ţigărilor obişnuite. Pentru deces trebuiesc fumate 150 jointuri în 20 minute, lucru imposibi, iar o doză prea mare duce doar la ameţeli, somnolenţă şi vomă. Nu s-a înregistrat nici un deces din cauza marijuanei. Mai ales că are şi efecte bune: intensifică percepţia culorilor şi senzaţiile tactile, te face mai relaxat. Asta, evident, în cazul consumului ocazional. Acum despre prostituţie: Există de când e lumea şi chiar nu văd de ce ar interzice-o. Există oameni care nu vor sau nu pot să-şi facă viaţa personală dar au bani de dat în vânt şi femei care ar face tot pentru bani şi nu ştiu cum altfel să-i câştige. asta e alegerea lor, ţine de demnitate, nu poţi respecta o prostituată dar la ce bun să pedepseşti prostituţia?

| Fabiana2R a răspuns:

Nu. Deja tara s-a dus de rapa cu guvernul actual care este la conducere, industria muzicala care acum se prostitueaza, emisiunile care nu mai au niciun rol educativ, rezumandu-se la scandaluri din presa de care NIMANUI nu ii pasa. Asta mai lipseste tarii noastre: legalizarea marijuanei si a prostitutiei si ne-am dus de tot de rapa... oficial vom deveni tara tuturor posibilitatilor! Si imi vine sa plang cand vad atata lume care se drogheaza sau atatea fete care in loc sa munceasca aleg sa se prostitueze...trist

| Stroiu_Andrei_1997 a răspuns:

Nu. Am ajunge o tara de drogati si c**ve

| stelta14 a răspuns:

Marijuana: dupa parerea mea ar trebui interzise. Adica pot produce dureri groaznice si apoi la un deces. Nu ar trebui sa se distribuie nici un fel de droguri gen marijuana.
Prostituati: eu unul n-am nimic impotriva. Dar trebuie sa fi fara minte sa te prostituezi. Adica dai o gramada de bani aiurea doar ca sa te simti bine cu o femeie vreo 30minute.