| anss23 a întrebat:

Credeţi că atunci când ajuţi pe cineva, cel care câştigă cel mai mult eşti tu? Oare nu asta îi face pe membrii cei mai implicaţi ai comunităţii să revină pe acest site zilnic şi să-şi petreacă câteva ore din timpul lor oferind răspunsuri unor oameni pe care nici nu-i cunosc?

12 răspunsuri:
| radu75 a răspuns:

Ma simt eu bine cand ajut. m am intalnit si in realitate cu persoane de pe TPU. au vrut sa ne cunoastem. a fost super!

| Pricked a răspuns:

Nu cred ca e vorba de oameni care nu se cunosc intre ei. Ca sa ajuti un om, nu trebuie sa stii multe despre el. De asemenea, cei care ajuta sunt, la randul lor, ajutati.

Bine, poate unii sunt atat de implicati in actiunea de a da raspunsuri cat mai multe datorita acelui tricou.

Pa, pa.

| Delicacy a răspuns:

Cel care câştigă cel mai mult, este cel ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Depinde de cum reactioneaza cel "ajutat". Uneori, atat tu cat si cel "ajutat", o faceti dn cu totul alte motive si nu pentru a fi ajutat, sau pentru a ajuta.Eu de exemplu, o fac pentru a ma destinde si deconecta de la activitati cotidiene.

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Cand ajuti pe cineva nu te gandesti ca vei castiga ceva de pe urma actiunii tale, nici nu ceri si nici nu astepti asta. Doar ca atnci cand faci bine cuiva, te simti altfel, mai bine, mai implinit, ai satisfactie ca ai facut o fapta buna. Degeaba oferi ajutorul unui om cand nu mai are nevoie.
Referitor la site-ul asta, in primul rand este o modalitate de a-ti petrece timpul liber, oferind ajutorul celor care au nevoie prin sfaturile noastre.

| InnocentLoovee a răspuns:

Cand ajuti pe cineva ma indoiesc ca esti tu cel care castiga. Adica, daca esti o persoana de treaba si vrei sa ajuti e bine.dar cel mai des apoi persoana aia te ia la misto.

| Lykan a răspuns:

Da castig deoarece e sentimentul de ajutor ajut oameni sa afle lucruri sau dileme

| xFakeSmilex a răspuns:

Pai cu siguranta cand ajuti pe cineva te simti mai bine dar oamenii de aici raspund la intrebari cu anumite scopuri. Nu stiu, mai ales acum cand se ofera aceste tricouri...cred ca ii motiveaza pe utilizatori sa raspunda la cat mai multe intrebari.

| Lydia28 a răspuns:

"Mai ferice sa dai decat sa primesti!" Faptele Apostolilor 20:35 Biblia

| AnaMaria2719 a răspuns:

Sunt convinsa ca nu acesta este motivul pentru care persoanele ne ajuta, poate printre ele se afla si exceptii. Din punctul meu de vedere nu te simti cel mai castigat, poate te simti mai bine cu tine insuti, mai multumit, mai implinit cand ajuti pe cineva din suflet, o faci cu placere.Eu consider TPU un site unde daca ajuti o persoana, ajut'o din suflet fiindca sti ca are nevoie. De castig nu se pune problema fiindca da esti si tu castigat sufleteste dar si mai castigat e acela care a avut cu adevarat o problema grava si s-a lamurit sau a reusit sa descopere adevaratul sens al vietii. Eu zic ca acest ''castig'' sa'i spunem asa depinde si de intrebarea pe care fiecare o pune, toate intrebarile sunt la fel de importante dar uneori unele sunt chiar in batjocura si sunt foarte stupine. Cat despre cei mai implicatii membrii sper sa ne ajute din suflet si castigul sa fie de partea amandurora.

| anss23 explică (pentru AnaMaria2719):

Da,la această mulţumire pe care o ai când ajuţi mă refeream, şi întrebarea era dacă nu este şi acesta unul din motivele pentru care ne place să dăm cât mai multe răspunsuri.Chiar dacă în momentul în care ajuţi nu te gândeşti la asta, indirect şi tu căştigi foarte mult.

| AnaMaria2719 a răspuns (pentru anss23):

Multumirea e un lucru total diferit de castig. Difera de la persoana la persoana, unii pot fi multumiti sau altii castigati.