| anonim_4396 a întrebat:

De ce este aceasta discriminare intre femeie-barbat? De ce barbatii se cred superiori femeilor? scuze de categorie

12 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Eu ma cred inferior femeilor. Asta din cauza ca-s baiat si nu barbat.

| jadir a răspuns:

Azi nu cred ca se mai pune astfel problema, daca ai citi bine constitutia romaniei si constitutia U.E ai vedea ca femeile au drepturi mai multe decat barbatu cu pana la 32% mai mult.Deci in cazu asta cine este cel discriminat?

| savancea a răspuns (pentru jadir):

Poate ca in legi este asa dar nu si in realitate

| whatevernvm a răspuns:

Pentru ca se zice ca barbatul a aparut primul, ca este capabil de mai multe decat femeile, ca Dumnezeu este barbat, ca au mai multe drepturi si mai ales autoritate fata de femei etc.

La noi nu prea este cazul.

| FlorinDiablo a răspuns:

Inca din cele mai vechi timpuri femeile au fost discriminate si de aici sa plecat pe mentalitatea ca e sexul slab, insa eu cred ca in ziua de azi femeile sunt egale in drepturi ca si barbatii insa mai exista tembeli care le discrimineaza, Exista femei chiar mai inteligente ca barbatiiwinking

| MLVenus a răspuns:

Pentru ca lumea e proasta si multi inca mai traiesc dupa ideile astea din epoca preistorica, cand femeia era sclava. Daca analizam logic nu e cu nimic mai presus barbatu, pentru ca ce face un barbat, poate face si o femeie...dar un barbat nu poate face niciodata ce face o femeie. Oamenii cultivati si cu o educatie buna au depasit aceste prejudecati, dar din pacate taranu e majoritar la noi in tara.

| DarkBlood32 a răspuns:

Pai in ziua de azi femeile conduc lumea laughing

| didi12 a răspuns:

Si eu care credeam ca femeile se cred superioare barbatilor...

| radugolgolut a răspuns:

Pentru ca barbatul chiar este superior femeilor, cum sa o zic altfel

| savancea a răspuns (pentru radugolgolut):

Pai atunci ia hai sa zicem ca ar veni niste extraterestri...da stiu suna tampit.Dar totusi sa fie adevarat. Ar lua tot ce inseamna sex feminin,planeta ar ramane pustie doar barbati, acestia imbatrenesc si mor, fara nasteri nu exista o evolutie continua deci fara femeie ce ar fi? fara barbat se poate... inseminare artificiala :pe

| savancea a răspuns:

Si daca e sa o luam asa...o fata la 18 ani este matura din toate punctele de vedere, un barbat creste si se dezvolta mental pana la 24-25 de ani.Din cauza asta este o diferenta de 4- 5 ani intre femeie si barbat la casatorie pentru a ajunge la acelasi nivel de maturitate