| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca ceea ce a fost numit adhd e ceva ce ar trebui tratat ca o tulburare mintala? De ce?

24 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că nu. E altceva.

| Mosotti a răspuns:

ADHD e mai mult o boala neurologica, nu mintala, si se trateaza fie cu Strattera fie cu Concerta ca si medicatie, nu prea merge altfel.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca poate sa fie o tulburare psihica.Adica se încearcă tratarea la psiholog.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

De ce?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca agitația si lipsa de astampar in exces dăunează si stari tale si a altora.
Sunt copii cu, care nu se poate lucra la grădiniță si scoala pe fondul asta, ca sunt prea agitati sau deranjează clasa.Si chiar adulți ce au devenit violenți.
Sa fi tot timpul hiperactiv e obositor si pentru tine si pentru ceilalti.Si poate dăuna in timp.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite un raspuns mai amplu si mai complex.

Simptomele ADHD se modifica odata cu varsta si se complica prin aparitia altor tulburari comportamentale si emotionale asociate. Cel mai frecvent, ADHD este insotit de dificultati semnificative de invatare, indiferent de cat de inteligent este copilul. In general, odata cu varsta apare o diminuare a hiperactivitatii care se transforma intr-o stare de agitatie interioara, ca urmare a procesului firesc de maturizare neuronala. In plus, la adolescenta apar si alte tulburari asociate precum anxietatea, depresia si, nu de putine ori, tulburari comportamentale grave de tip agresivitate, comportament antisocial, consum de substante interzise sau implicarea in activitati riscante.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"dauneaza starii altora"
mda. se stie ca daca felul cuiva de a fi nu convine altcuiva, acel cuiva trebuie sa fie bolnav mintal
"Sunt copii cu, care nu se poate lucra la grădiniță si scoala pe fondul asta, ca sunt prea agitati sau deranjează clasa."
atunci problema sunt scolile si gradinitele, nu copiii

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

­care e cantitatea potrivita de atentie pe care ar trebui sa o aiba un copil?

| Lukasssz a răspuns:

Nu

| FreddieM a răspuns:

Lămurește-mă oleaca, adhd-ul asta, ar fi de fapt definiția pentru puștanii obraznici și răsfățați?
Cheers

| anonim_4396 explică (pentru FreddieM):

Poți căuta pe google ce înseamnă adhdul

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Amice, știi prea bine la ce ma refer.
Cheers

| anonim_4396 explică (pentru FreddieM):

­numai tu stii la ce te referi

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, no problem.
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" ceea ce a fost numit adhd "
De ce folosesti trecutul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Speram la ceva care sa imi raspunda la intrebare.
Folosesc trecutul pentru ca a fost numit asa in trecut.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai spera. E doar o pierdere de timp.
Nu imi amintesc sa-si fi schimbat(oficial) numele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am zis "speram".
Nici eu nu-mi amintesc sa fi zis ca si-a schimbat numele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci ar trebui sa-ti antrenezi memoria.
Daca a fost numit in trecut adhd, asa cum ai spus tu, nu se subintelege ca acum, in prezent, ar avea o alta denumire?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te asigur ca stau foarte bine cu memoria.
Nu. "a fost numit adhd", adica i-a fost pus numele adhd
mai ai alte nelamuriri?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Recunosc ca nu mi-a trecut semnificatia asta prin minte. Desi ai formulat intrebarea intr-un mod interpretabil.
Da, cred ca adhd-ul ar trebui tratat ca o tulburare mentala. Corespunde definitiei (din dsm), iar tratamentul presupune terapie/medicamente.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mi se pare interpretabila.
Ok

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Una dintre interpretari e cea pe care ti-am spus-o deja.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Că ar putea fi înțeleasă așa cred ca e doar ceva ce ți se pare tie