| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca e o rusine sa ai sub 35 de ani si sa nu stii limba engleza? Nu ma refer sa o stii perfect dar sa te descurci macar bine sa vorbesti si sa intelegi destul de mult. Nu ma luati cu limba romana, aici e strict vorba de limba engleza.

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Depinde de conditiile in care a trait acea persoana.
De exemplu, ar fi aiurea pentru un copil cu 2 parinti care il sustin financiar si nu are nicio grija din punctul asta de vedere ( liceu platit de parinti, facultatea la fel, banii de buzunar tot de la parinti ) iar el sa nu fie in stare sa stie engleza pentru ca a fost lenes.
Iar alta e sa te nasti in saracie, sa nu ai nici macar un telefon sau curent electric si sa cresti asa, apoi sa ramai in mediul ala, sunt destul care sunt asa.
Depinde si de conditiile in care a crescut acea persoana inainte de a afirma ca a fost lenesa sau doar nu a avut conditii ( sunt unii care au probleme cu invatarea limbilor noi pentru ca o regiune a creierului e mai putin activa - dar nu intru in detalii, e vorba de ceva cu ce s-au nascut, etc ).
Nu pot sa spun daca e o rusine sau nu ca si ceva general, dar in unele cazuri e rusine ( ma rog, aluia care a putut sa invete dar era prea ocupat sa cheltuiasca banii parintilor ar fi trebuit sa-i fie rusine ) iar in altele nu.
Oricum, eu pentru cei de bani gata cu figuri si prosti simt doar scarba si ma indepartez de oricine e asa.

33 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu prea îi poți cere unui țăran care nu a avut contact deloc cu tehnologia să cunoască engleza. E clar că acela e limitat în multe privințe. Sau cuiva care a făcut multe sacrificii în viață, să aibă grijă de nu știu câți copii, de un părinte sau frate foarte bolnav. Să aibă două - trei locuri de muncă. Aș găsi destule circumstanțe plauzibile, scuze pertinente.
Nu e vorba de rușine. Fiecare cum își așterne așa doarme. Dacă cineva preferă să vadă doar pătrățica lui de oraș și se mulțumește să se distreze cu leana și costel și să asculte manele e problema lui. Clar nu va ajunge foarte departe. Dar nici să aibă pretenții de cine știe ce dacă nu merită.
Atunci ar trebui să îți fie rușine. Când consideri că ți se cuvin atâtea chestii deși tu nu profiți de oportunitățile care se ivesc. Printre care unele depind de cunoașterea unei limbi străine. Dacă nu ești fericit, e doar vina ta ca individ.
Clar în ziua de azi ca să ai cu adevărat succes în viață trebuie să știi cel puțin engleza. Poți fi fericit și fără ea, dar vei trăi parțial în ignoranță. Important este să poți oferi darul tău la cât mai mulți oameni. Lumea se învârte pe principiul de vânzare și cumpărare. Cu toții ne vindem și ne cumpărăm zi de zi. Și deși sună rău treaba asta e o chestie foarte pozitivă prin care ne dezvoltăm, unii prin alții. E important să interacționăm, iar cunoașterea unor culturi diferite e vitală pentru a fi un om complet și a impacta și oameni din alte zone.
Dacă ai avut la dispoziție condiții optime pentru a învăța o limbă străină dar ai preferat să mergi la distracții și a trecut pe lângă tine și tu nu produci nimic pentru societatea în care trăiești, ești doar un banal executant, ar cam trebui să îți fie rușine.

| Speed99 a răspuns:

Nu e rusine, fiecare are aspiratiile lui. Poate ala care nu stie engleza, stie matematica, sau altceva.

O rusine e sa fi un lenes, si sa nu iti placa / sa nu te pricepi la nici un domeniu.

| anonim_4396 explică (pentru Speed99):

"stie matematica" Matematica e subiect tabu pentru multi, nu pomeni laughing.

| RAY a răspuns:

Este extrem de important sa cunosti muttersprache =limba materna nu engleza,eu cand am fost in Germania nu am avut cu face cu engleza nici in Spania,inclusiv la aeroport ma luau cu spaniola,deci nu consider cunoasterea unei limbi straine o rusine, asa transformi o tara in colonie, le darami economia, le aduci marfa ta, le faci sa munceasca ca slavi pentru tine, le scimbi cultura implicit limba =colonie americana

| Drimmero a răspuns:

Mai mare rusine este sa nu iti cunosti propria limba,, crede-ma.

Nici eu nu stiu engleza la perfectie, dar o inteleg destul de bine, sunt destul de familiar cu ea, peste tot dau de ea/

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

De aia am si precizat de limba romana la sfarsit. Trebuia sa faca unu pe desteptul laughing. De unde o stii? Doar de la scoala ( liceu facultate ce naiba ai facut ca tu stii ) sau filme seriale?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Alea+ de la fotbal, urmaream interviuri in engleza, am prins cuvintele repede, urmaresc meciuri comentate in engleza... era culmea sa nu cunosc limba asta.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Inteleg

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stii engleza la perfectie? Asta nu e o problema.
Cu londonezii cum te impaci?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu e engleza aia clara din America. Zici ca au prune in gura, ca italienii laughing. Acum ca a trecut 4 luni deja ii inteleg mai bine dar e loc de mai bine, mereu.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai sa vezi ce accent au rusii... aia chiar sunt coma))))

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

NU am dat peste ei. Pana acum am dat peste francezi, bulgari, polonezi, americani, chinezi si italieni.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam de d-astia am dat si eu, natiile care iti vin in cale mai mereu.

| Freya1 a răspuns:

Nu are de ce sa fie o rusine. Daca nu ai avut neaparata nevoie de ea nu ai invatat-o si. Ce englezu invata romana daca nu ii trebuie?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Lasa/ma sa ghicesc. Nu stii engleza. Nu?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da stiu.Nu stiu incat sa ma laud cu asta dar o inteleg destul cat sa ma ajute am mai facut si eu scoala si mai stau si pe pc...

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Eh, puteam sa jur ca nu.

| Freya1 a răspuns:

Si de ce ma rog te-ai gandit tu asa?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Dupa raspunsul dat de tine. Tinem favoarea celor care ne asemanam.

| GoldenZenith a răspuns:

Nu este nicio rușine. English is overrated.
Dintre unul care știe chineză si altul care stie engleza, l-aș aprecia mai mult pe primul.

| anonim_4396 explică (pentru GoldenZenith):

Intelegg

| GoldenZenith a răspuns (pentru anonim_4396):

I'll kill you someday! happy

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Dar pe cel care stie romana foarte bine? Totusi, limba natala)))

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Endo, amenințătorul, a zis sa nu îl luam cu romana.

@endo nu mai intru pe wapp in seara asta

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Iti dai seama cu cine am avut eu onoarea sa am de-a face? cu cel mai mare amenintator! )))))

| anonim_4396 explică (pentru GoldenZenith):

K

| Legion7X a răspuns:

Engleza nu mai este ceva grozav toți pleacă prin Anglia și vin cu ceva nou
La modă este Limba Chineză, Japoneză,
se plătește mai bine ca translator.
Până și Țața Floarea din capul satului stie și ea să zică Ok, fine,
După părerea mea nu este o rușine că habar nu ai de engleză, pentru că numai există rușine în ziua de azi fiecare se descurcă cum poate într-o Țară poate chiar mai bine ca unul care știe engleza, franceza, etc.

| CleanHeart a răspuns:

Nu, si eu o stiu asa si asa, decat deloc e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,clar.
ce e aia sa termini liceul si sa nu cunosti o limba straina?!
pe vremea bunicilor si a parintilor mai inteleg, ca ei invatau rusa(si stiau, macar 2-3 chestii), dar acum nu prea mai sunt scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,normal,e un lucru de baza, nu te poti descurca fara ea.In plus, e destul de accesibila.

| munteanuionvictor a răspuns:

E bine sa stii si ceva engleza.

Răspuns utilizator avertizat
| WithinShadows00 a răspuns:

Eu ador accentul britanic. Mi se pare asa nerdy.
Cea mai adevarata engleza e cea britanica. Asta se si invata in scoala românească. Nimic nou sub soare.

Si in rest depinde de ce persoana esti si in ce sfera te invarti. Daca nu e o necesitate in viata de zi cu zi e normal sa nu ai treabă. Dar daca e limita s-o scazi sub 25 de ani. happy