| AdryanZ a întrebat:

Ma tot contrazic cu un prieten pe tema asta:
el zice ca poti sa inveti o limba perfect 100% si sa intelegi orice!
si eu ii zic ca tu, nu poti sa inveti de exemplu engleza perect si sa vorbesti exact la fel cum vorbeste unu a caror neamuri vorbesc acea limba de mii de ani! nu poti stii 100%... maxim 99% unele chesti pur si simplu nu le intelegi in alta limba!
pareri?

7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Ce procent din populatie isi vorbeste propria limba la nivel literar?

| Vvistula a răspuns:

Profa mea de franceza a zis ca a fost in Franta si unii vorbeau asa prost incat se mira si ea si a zis ca a fost dezamagita ca unii de acolo nu stiu nici propria limba sa o vorbeasca, prin asta vreau sa spun ca poti sa inveti o limba foarte bine, insa nu ai cum sa stii absolut tot, caci nimeni nu e perfect.

| Kaℓi a răspuns (pentru Vvistula):

Nu cred ca francezii vorbesc prost franceza, mai degraba profesoara ta a fost intr-o zona in care se folosea un dialect pe care ea nu il intelegea prea bine. La noi e mai simplu, nu sunt dialecte, eventual sunt regionalisme si accente care ne fac sa intelegem mai greu limbajul locuitorilor dintr-o anumita zona, dar in alte tari, cum e Franta, Germania sau Italia se vorbesc dialecte care sunt atat de diferite de limba oficiala incat nu se pot intelege intre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai cum sa stii tot. In limba romana sunt sute de cuvinte pe care poate nici nu le-ai auzit. Cum ai vrea sa stii o limba straina la perfectie?

| cristinela4 a răspuns:

Poti însuși o limbă la perfecție doar dacă te muți cu traiul în țara respectivă. Am și exemple reale.

| Kamakura a răspuns:

Eu zic ca ai dreptate. E mai greu sa știi mai ales locuțiunile si expresiile...

| megict a răspuns:

Chiar si daca esti englez nu poti sa stii la perfectie limba engleza(chiar daca esti expert, ca doar nu esti enciclopedie si DEX, plus ca nici in astea 2 nu sunt scrise toate) si chiar daca esti roman nu poti stii la perfectie limba romana.
Cel putin, asta e parerea mea.;-)