| Joker3134 a întrebat:

Credeti ca este posibil sa dispara facultatile private?

22 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu o să dispară, e o afacere foarte buna pentru patroni și e convenabil și pentru studenți.
Clar nu dispar, cum nu dispar nici liceele private.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

Taxe, foarte, foarte multe taxe si sa nu mai zic de ''prostii' pe care-i muncesc dupa ce ii invata altii.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Joker3134):

Politicieni. Daca nu erau ele cei mai multi din politicieni nu ajungeau sa facă o facultate pentru ca nu intrau la cele de stat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Joker3134):

Pai o dai odata cand este P1 pentru cei din anul 1, dupa poti sa o dai si in P2 sau P3 din anul respectiv. Daca nu o iei, o dai in anul 3, 4... si tot asa.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Joker3134):

Daca nu o iei in anul patru, o sa se faca o sesiune speciala probabil, si o sa intarzi cu licenta prin toamna. Daca nici atunci nu o iei, atunci faci un an in plus doar pentru materia respectiva.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Joker3134):

Pai nu cred eu ca traim noi 100 de ani cat sa repeti tu mereu, cate un an la facultate :/

Fiecare facultate are regulile sale.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Joker3134):

Pai nu pierzi faculteata dupa ce repeti anul, stiu ca era o limita pe undeva scrisa.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Nu, nici in urmatorii 2-3 si nici in urmatorii 30 ani nu vor dispare fac private, din contra, se vor inmulti si scolile particulare, si tenta e sa fie doar invatamant privat treptat, vom fi ca in anii 30, cine va avea bani, va invata, cine nu, va ramane fara scoala, asta e si interesul lor.

Liberalii mereu au fost pentru bogatasi, niciodata pentru saraci, si exact doctrina asta o aplica lento de nici nu te prinzi.
Locurile la fara taxa vor fi din ce in ce mai putine, si tot asa.
In anii 30 ce era? Monarhie constitutionala cu parlament liberal.

| T0T a răspuns:

O să se înmulțească școlile și facultățile private. Deja se vede că dacă vrei ceva adecvat, trebuie să plătești. Ceea ce se face la stat e pentru a încuraja mediocritatea. Și nu e faptul că se vrea să se schimbe ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru T0T):

Si la un moment dat se va intampla ca se vor separa scolile si fac private de cacao de cateva f bune si dure unde va costa enorm!
Si cine are bani iese om in viata, nu mai conteaza ca are cap ca in trecut si atat sa fie fara taxa (cum e acum inca si in Germania adica de stat), si cine n-are bani da doi lei si de doi lei are parte in viata.
Si cand va vedea lumea ca fac cu bani putini nu mai are valoare, va renunta, si se va indrepta usor catre scoli profesionale pentru ca vede ca, cu fac aia nu face nimic, si uite asa, fraierii amarati vor fi muncitorii, si bogatii medici, avocati, profesori, juristi, arhitecti, ingineri.

Adica in loc sa dai 800 euro pe an, o sa dai 500 pe luna poate la o scoala devarata, usor ne intoarcem in anii 20-30 cand doar cei cu bani faceau liceu si fac, dar era scoala dura, ieseai om de acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când n-o sa mai aibe romanul bani pentru a cumpăra diplome.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicio sansa.