| Irene900 a întrebat:

Ce credeti ca se intampla cu noi dupa ce murim? va e frica de moarte?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nimic,omul când moare este inconștient și nu mai stie nimic. Dumnezeu la timpul potrivit ii va învia pe oamenii drepți în paradisul pămîntesc care va fi dupa sfârșitul acestui sistem rau de lucruri. Ioan5:28,29,Eclesiastul 9:5, 6,10

| DeyCj a răspuns:

Mie unu nu mi frică, ci într-un fel abia aștept să mă văd în univers, liber și ne limitat la doar 5 simțuri sau mai multe, în funcție de cum evoluez.

| iurii75 a răspuns:

Moartea este opusul vietii si nu o alta viata.
https://www.jw.org/......pa-moarte/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De moarte nu mi-e frica ci de vesnicia ei.

| Fantastic7 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic.
Mi-e frică de acel moment dinaintea morţii, asta doar în cazul în care aş muri în chinuri. De moarte în sine nu mi-e frică.

| alin131 a răspuns:

Dupa moartea trupului sufletul se desprinde de acesta si merge in Rai sau in iad. Iisus Hristos vrea ca sa ne salveze pe toti, dar nu ne obliga. Desi vedem rautatea din jur, la foarte multi oameni le este greu sa revina cu fata catre Hristos si cu spatele catre pacate. Cine vrea poate citi noul testament si vechiul testament si va vedea ce inseamna puterea si mila lui Dumnezeu Tatal cel din ceruri si a lui Iisus Hristos pentru omenire. Nu lasati vrasmasul sa va orbeasca cu bani, pofte, sexualitate, sau alte lucruri sa sa va tina in intuneric.