| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că există limbi vorbite mai repede decât altele? Sau e doar o iluzie cauzata de faptul că nu pricepem limba?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si la noi in Germania sunt diferente in dialecte, svabi vorbesc rapid, trebuie sa stii bine sa intelegti

| siriusblack98 a răspuns:

Cred ca exista. Deoarece pronuntia diferita a cuvintelor si lungimea ca numar de litere/vocale/consoane ale acestora isi spune cuvantul in rapiditatea de vorbire fluenta.

| oglindasultanului a răspuns:

Cum adica mai repede, unele limbi au vocale scurte si lungi. Limba engleza, sare literele scrise cand le pronunta.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ascultați Radio Cluj si Radio Tg.Mureș si comparați romana vorbita aici cu romana vorbita la Radio DigiFM sau ProFM sau alte radiouri care nu sunt in Transilvania.

| NotNamed a răspuns:

Chiar cred. Asa cum exista oameni de cunoare "alba" si neagra asa și oameni care vorbesc repede si incet. Spaniolii si mexicanii imi pare ca vorbesc foarte repede. Italienii par a vorbi incet deoarece au tendința aia de a lungii o vocala din unele cuvinte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, cred că există...iar acest lucru nu se datorează unei iluzii. Uite, să luăm franceza și germana. Franceza e o limbă ce dă impresia cursivității, ideile exprimate parcă ar curge odată cu sunetele happy ...pe când germana e o limbă parcă sacadată. laughing Bum bum. laughing Se pierde parcă din acea cursivitate și din repeziciune.