| octa2021 a întrebat:

Credeti ca generatiile noastre(cele intre 14-30 de ani)vor putea schimba mentalitatea si economia in bine, in urmatori ani?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Am mari semne de intrebare in ceea ce priveste "generatia Facebook"!
Poate nu m-ar deranja superficialitatea tinerilor din ziua de azi, daca singurul lor scop in viata nu ar fi doar BANUL! Asta ma face sa cred ca evalueaza tot ce misca in jurul lor prin bani, si ca reneaga valorile umane.
Nu putini sunt cei carora le lipseste cu desavarsire PASIUNEA de a face ceva, doar de dragul de a face acel lucru, si pentru ca se simt atrasi de acel lucru. Nu! Ei tot timpul intreaba cati bani se castiga intr-un anumit domeniu, cat de profitabila este o anumita meserie, etc.
Si suntem indignati ca trebuie sa dam spaga la doctori (un ex.), si ca inainte sa-ti ia temperatura iti spune de te costa un milion 2 pastile, o injectie si o reteta, in timp ce tu ai vreo 2 copii pe-acasa care nu cunosc gustul cascavalului. Asa se comporta un sclav al banului!
Exemple sunt cu miile, dar ideea este aceeasi: cat timp oamenii evalueaza viata doar in bani, like-uri si share-uri, schimbarea in bine nu se va produce!
In cel mai fericit caz, veti trai iluzia unei vieti mai bune, iluzie care se va destrama repede.

1 răspuns:
| gemeni6226 a răspuns:

Nu,nu cred si asta pentru ca nu de generatie depinde ci depinde ce dicteaza marile puteri intotdeauna jocul se desfasoara in culise numai daca se vor destrama cei care dicteaza din spate din umbra se va putea face ceva din pacate acum toata economia Europei se afla sub semnul intrebarii din cauza problemelor provocate de migranti deja Franta si mai ale Parisul e de nerecunonscut din cauza lor.