| DonEduardo a întrebat:

Credeti ca la un moment dat se va gasi un leac pentru diabet?

16 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Da, există și în prezent leacuri pentru anumite boli. Doar că nu le mai băgăm în seamă.
Gândiți-vă există persoane între 80-100 de ani care nu au probleme medicale deosebite.
Când sunt întrebate, răspund simplu: stil de viață sănătos, este secretul longevității.
Diabetul, bolile cardiovasculare, cancerul sunt de vreo 70 de ani mai evidente. Adică de la sfârșitul celui de-al doilea război mondial și apariției hranei artificiale, procesate excesiv.
Mergeți în satele de munte, izolate, unde oamenii se hrănesc natural și veți găsi acolo leacul pentru diabet.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există leac, adică medicament care să te vindece. Și nu se va găsi. Vindearea o face organismul, un medicament doar poate să ajute.

| Mosotti a răspuns:

Da, la un moment dar, dar nu in curand, se va vindeca in viitor.

| Freya1 a răspuns:

Sunt o grămadă de boli ale căror tratamente doar ameliorează si posibil sa rămânem doar la stadiul asta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Leacuri sunt, dar nu pentru vindecare.

| DonEduardo explică (pentru CodrutElian1990):

Ziceam pentru vindecare.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu cred. Și dacă s-ar găsi, asta nu va fi prea curând.

| StrongHeart a răspuns:

Chestia e ca poti trai cu diabet daca mananci si faci ce trebuie.Important ar fi sa prevenim orice boala printr-un stil de viata sanatos,o dieta bazata pe plante,fructe,legume, ceaiuri, post, cat mai multa liniste in viata pentru ca stresul slabeste imunitatea organismului care este cea mai puternica arma impotriva oricarei boli.
Si ca sa inchei pe o nota mai controversata, cred ca un om moare atunci cand refuza sa mai traiasca.Cat timp traiesti,lupti,fie ca esti constient de asta sau nu. Daca doamne fereste ajungi bolnav la pat,trebuie sa gasesti cea mai mica farama de credinta si sa te agati de ea,ca e singura care te poate scoate,ala e momentul cand trebuie sa crezi cel mai mult si indiferent ce spune oricine, eu stiu, am vazut atat cu sanatatea mea, cat si cu a altora, ca exista si minuni.Tot atunci trebuie sa realizezi toate lucrurile pe care le-ai facut gresit care te-au adus in acel punct,poate esti certat cu cineva,poate e momentul sa ierti,sa fii mai bun,sa te rogi.
Dumnezeu poate intr-un moment sa te puna iar pe picioare daca considera ca mai are nevoie de tine aici,nu trebuie sa disperi.
Si stiu ce spun,ca parca vad ca o sa imi sara careva in cap sa comenteze ca nu stiu ce spun,ba da,am fost umblat prin spitale de foarte multe multe ori de cand eram copil,in special pentru apropiati cu boli foarte grave, unii din ei au suferit cumplit si au murit, altii s-au vindecat sau au reusit sa traiasca normal cu o boala, nu trebuie sa disperi niciodata, trebuie sa ramai cumpatat chiar si atunci.Doare sa-i vezi cum sufera sau poate tu esti ala care sufera,dar ar fi gresit sa iti faci durerea mai intensa revoltandu-te pentru ca ai primit lovitura asta,trebuie sa zici multumesc Doamne ca poate prin boala asta vrei sa ma indrepti sau poate sa ma pazesti de o nenorocire mai mare,nu stim de ce ne imbolnavim,doctorii te ajuta sa iti revii prin tratament specializat, dar in ultima instanta, tu decizi daca te vindeci sau nu, tu decizi daca vrei sa lupti sau sa renunti.
Oricum iti garantez ca stresul si frica sunt cele care te omoara, pentru ca iti slabeste organismul cand ai cea mai mare nevoie sa lupti.

| StrongHeart a răspuns:

Poate sunt un om rau pentru ce spun acum, dar detest oamenii bolnavi care stau si isi plang de mila si stau suparati pe viata in loc sa lupte, sa se roage, sa se schimbe un pic in interior, macar un pic, o scanteie de credinta e tot ce ai nevoie, macar sa iti faci suferinta mai usoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA, si in ziua de azi diabetul poate fi tratat usor, insulina aia la fabricatie este doarte ieftina dar problema intervine cand mariile firme producatoare se inteleg sa umfle pretul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La un moment dat, poate. Noi nu putem citi viitorul. În prezent pare imposibil, dar cine știe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil...doar că la fel de probabil e să apară între timp alte boli fără leac.

| DenqOO a răspuns:

Cred ca exista deja, dar stii cum e treaba cu farmaciile.
Daca ar exista leac, nu ai mai cumpara non-stop un medicament

| Kakarotto2016 a răspuns:

Cu technologia de astazi totul este posibil.

| Nimeni20192018 a răspuns:

Poate