| max_4494 a întrebat:

Credeti ca stilul de muzica, pe care il ascultam fiecare, are legatura cu temperamentul si caracterul nostru? Sau este vorba de cultura muzicala?

2 răspunsuri:
| Kodokuna a răspuns:

Sigur ca e vorba si de caracter
eu ascult mai multe genuri, dar mereu ma indrept spre rock
sunt atatea melodii pe care le ascult de cateva ori si incep sa ma enerveze, sa ma plictiseasca, si atunci merg repejor la melodiile mele preferate(rock) pe care le pot asculta de 10 ori fara sa ma plictisesc
de asta cred ca are legatura cu caracterul fiecaruia

| TheTiger a răspuns:

Salut.Despre cultura muzicala nu prea cred, dar despre temperamentul si caracterul nostru da as crede deoarece daca vine pe strada unu rock si unu rep (Iron Maden si Eminem) o sa ii vezi ca se poarta diferit.Si un rocker daca s-ar schimba in reper s-ar purta ca un reper deci e login.De exemplu mie cand eram mic (5-6 ani) imi placea un stiu de muzica (House), dupa aia pe la 7-8 ani a inceput sa imi placa rockul (il ascultam toata ziua) si dupa aia de la 11 ani am inceput sa ador Houseul si Hip - Hop.Deci cand imi placea rokul eram asa agitat tot timpul, nu aveam stare, dormeam doar 5 max 6 ore/zi si dupa aia cand a inceput sa fiu mai schimbat (la haine ma refer), sunt mai schimbat la vorbe si nha mai multe chesti deci eu cred ca temperamentul si caracterul nostrtu are de aface su stilul nostru de muzica, dar cultura muzicala ii cand iti place un anumit tip de melodi (manele, rock, hause, Hip - Hop, clasica)pentru ca ai auzito de la alti, deci nu stiu ce sa aleg :temperamentul si caracterul nostru? sau cultura muzicala?