| nobilul a întrebat:

Credeti ca sunt un fotograf bun? vedeti pe http://photosbygeo.cabanova.com/

Răspuns Câştigător
| Alexutza6755 a răspuns:

Bravo tie.Ti- a iesit destul de bine. Felicitari...

2 răspunsuri:
| antonG a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun, dar fotografiile de pe site nu sunt cu nimic mai grozave decat niste simple poze, pe care le poate face oricine. Pozele sunt slabute din orice punct de vedere, fie ca vorbim de incadrare, compozitie, concept / mesaj transmis sau calitate tehnica (claritate, expunere).

Habar n-am cat de incepator esti, dar mai ai mult de munca. Daca vrei sa faci treaba (sa faci mai mult decat poze de Facebook), trebuie sa inveti si sa exersezi din greu. Cauta pe net despre fotografie (pe forumul Softpedia au o arie foto instructiva), posteaza-ti fotografiile pe site-uri de critica foto (nu pe TPU, blogul tau etc. - ideea e sa fie vazute de oameni avizati), cumpara reviste foto, documenteaza-te despre tehnica fotografica, exerseaza.

Nu stiu ce buget ai, dar ca sa faci fotografie, o compacta sau telefonul nu sunt suficiente. Conditia minima ar fi sa detii un aparat DSLR cu obiective interschimbabile. Un DSLR nou entry-level (set body+obiectiv standard) pleaca de la 1500 lei. Unul bun iti iei pe la 2500 lei. Pretul majoritatii obiectivelor (ma refer la cele noi) e intre 700 - 2500 lei. Pe masura ce inveti si nevoile tale cresc, daca iti permite bugetul, mai achizitionezi obiective (in functie de tipul de fotografie pe care il faci) si eventual faci upgrade la un body mai bun.

Poti sa iti cumperi aparatura Second Hand. La 1500 lei poti sa te alegi cu niste scule tepene, dar ideea e sa te documentezi inainte ce trebuie sa ai in vedere cand cumperi un aparat foto si sa casti ochii sa nu iei aparat si obiective uzate sau defecte.

| antonG a răspuns:

Bine ca i-ai dat funda aluia de mai sus, ca mare smecherie te-a invatat. Io iti zisei parerea mea de incepator in fotografie, dar om care a studiat trei ani de arte vizuale diverse si care (va) lucra cu cateva ramuri ale artelor vizuale. Nu sunt chiar habarnist.

Daca te incalzeste cu ceva ca aia care n-au vazut aparat de foto in viata lor iti zic ca esti mare fotograf, treaba ta.

Atunci hai sa iti zic si eu ca sunt cele mai faine poze pe care le-am vazut vreodata. Pozele tale sunt pur si simplu superbe. Ar vrea sa transmita multe, ar avea o incadrare minunata.

Foto 1 - Costele, nu da!
Foto 2 - Ia uite ce imping aia la avion!
Foto 3 - Jumatate de fată cu jumătate de Dacie.
Foto 4 - Flori, muza si rufe de pe sarma, cu o gramada de nisip capat de perspectiva. Mirifica compozitie!
Foto 5 - Heil Hitler!
Foto 6 - La asta nu imi vine in minte un comentariu (funny). E superb incadrata, bine focalizata si bine expusa.
Foto 7 - Acum ca s-a inchis scoala, ora de sport se tine pe ulita.
Foto 8 - Aparitie angelica in boscheti
Foto 12 - Soldatul Universal 445 DT
Foto 17 - Executia imparatului Maximilian