| IO.oanaa <3 a întrebat:

Credeti in vorba aceea cum ca " roata se intoarce "? Vi s-a intamplat?batting eyelashes

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca exista o justitie naturala, intrinseca care ne ajunge din urma. astfel cred ca daca comiti o nedreptate, aceasta ti se va comite o data si tie, poate nu imediat, ci mai degraba in momentul in care te doare mai mult.

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Da, si nu o datasad. A fost destul de nasol de fiecare data pentru ca auzem aceeasi sintagma care imi zgaria timpanele, insotita de o privire ironica:"Ti-am spus eu! Daca esti prea incapatanata si nu ma asculti"

| Silvia a răspuns:

Nu mi s-a intamplat, dar tare as vrea sa se intample.straight face

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Da, mi s-a intamplat.

| SweetCandy a răspuns:

Da da da...asa este, sau cel putin mie mi s-a intamplat...de fiecare data cand mi se intampla ceva este un lucru pe acre l-am facut si eu ...si invers

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Mereu se intoarce. Am gasit telefon si l-am inapoiat, apoi cand mi-am pierdut eu telefonul mi l-am recuperat.
Am gasit gentute, bani, acte, etc... Si tot ce am pierdut am recuperat, doar ca in ultima vreme, nu prea am pierdut mai nimic. Am fost nesimtit cu unele, acum sunt singur.

| juniper a răspuns:

Da si mi s-a intamplat, eu cu colegele mele ne-am batut joc de o alta colega si 2-3 ani mai tarziu am fost si noi batjocorite.

| Gregory a răspuns:

Buna! Stii cum se zice: bine faci, bine primesti si invers. Este si normal.
Sfantul Marcu Ascetul atrage atentia ca, dat fiind faptul ca Dumnezeu ne-a dat puterile de a face bine, orice bine pe care il facem suntem datori cu el, nu avem niciodata un plus.
Ortodox gandind, noi nu avem niciodata un plus pe care il dam, pe care il putem transfera la altii. Ci tot ce facem noi spre bine se adauga la ceea ce suntem noi, se scrie in Cartea Vietii noastre si ne este necesar pentru ca niciodata nu ne putem opri din calea binelui. Noi suntem limitati si ne oprim cumva din calea binelui prin limitele pe care le avem, prin marginirile noastre, dar ceea ce facem noi e totdeauna ceva cu care suntem datori.
Sa incepem cu noi indreptarea spre bine a vietii altora.
Important este sa se faca binele in lumea aceasta!
Cititi si aceste articole interesante pe care le-am descoperit, si pe care vreau sa le impartasesc si cu voi:
http://www.crestinortodox.ro/......tot-binele
http://www.crestinortodox.ro/diverse/69512-binele-raul-si-liberul-arbitru

| thehope a răspuns:

Da.cred in asta, si sunt convinsa ca asa e...nu o singura data mi s-a intamplat, insa exemplul cel mai relevant, care m-a facut sa realizez ca asa e a fost cand m-am despartit de primul meu prieten...ma ranise atat de mult, pentru ca ma inselase, cu atat mai mult cu cat fusese si primul...si a durat mult pana sa imi revin...sa pot merge mai departe... iar la vreun an si ceva de la asta. s-a despartit si el de cea pentru care ma lasase atunci si sufera si acum...

| Kidu a răspuns:

Da cred, si mi s-a intamplathappy [cu un baiat, il placeam, el nu. apoi nu l-am mai bagat in seama si a inceput el sa ma placa pe minelaughing]

| mada. a răspuns:

Da, si uneori chiar mi'e frica cand ma gandesc ca unele lucruri pe care le'am facut s'ar putea intoarce contra mea...

| AdeLina a răspuns:

Da cred... Si eu am patit la fel ca kidu... Si nu numai asta... Am observat ca in general cand ma supara cineva sau ceva de genu fac cum fac chiar si neintentionat si il supar si eu km in aceeasi masurahappy...
Imi povestea profu' d romana o chestie: K noi oamenii in general avem frica de ceva... Si i-am spus ca pe mine ma ia groaza cand vad un cutit sau cand aud despre vreo injunghiere... Si mi-a zis ca cica in alta viata am omorat cu cutitul sau am fost omorata cu cutitul... In cazul asta roata se va intoarce... Adica daca am omorat voi fi omorata cu cutitu'(doamne fereste) sau daca am fost omorata voi omori... Mi s-a parut destul de stupid si m-a bufnit rasu'laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles si asta se intampla cand tie lumea mai draga si aceasta te face sa lrgreti lucruri pe care leai facut si care in momentele acelea nu te-ai gandit la conseciinte

| mickadou a răspuns:

Nu se intoarce nicio roata...si daca se intoarce roata se intoarce pentru cei care au constiinta. Daca esti nesimtit viata ta merge inainte fara probleme si daca vei suferi nu te vei gandi la consecintele din trecut ci vei spune "ma pune viata la incercare, ca trebuie sa fiu puternic)