| chiftelutacrocanta a întrebat:

Crezi ca noaptea este facuta pentru dormit? Daca da, de ce crezi ca noaptea este facuta pentru dormit? Daca nu, de ce crezi ca noaptea nu este facuta pentru dormit?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Stai să-i întreb pe hamsterii mei, care abia s-au trezit şi îşi fac de cap în rotiţe.

Nu a fost făcută nici noaptea, nici ziua, aşa s-au întâmplat, iar noi ne-am adaptat, unele specii într-un fel, altele în altul...
De ce, n-ai somn?

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Du-te atunci şi pune-te în pat să dormi ca un om neplictisitor!

| antimulte a răspuns:

SI ziua si noaptea sunt facute pentru ce vrei sau ce ai tu de facut. Nu e batut nimic in cuie.

| RAY a răspuns:

Noaptea este lipsa soarelui care este in partea opusa a pamantului, noi mamiferele suntem animale diurne, in lumea animala exista si animale nocturne care vaneaza noaptea noi vanam ziua pentru ca asa am evoluat de asta aproape tot ce percepem e vizual mai mult alte animale percep prin sunete sau infrarosu etc
fiecare specie a evoluat/s-a adaptat in functie de mediu, noaptea nu a creat-o nimeni e doar o lipsa de lumina atat

| RAY a răspuns:

Tot ce mancam da organismului energie, caloriile sunt energie, soarele ofera vitamina d, calciu si lumina esentiala noua sa putem vedea da faza cu energie nu e adevarat ca daca nu manci mori de foame si poti sta non stop la soare nu ne incarcam cu energie aia e valabil pentru reptile ele nu pot sa retina caldura asa ca mai mereu sunt la soare noi mamiferele in scimb retinem caldura

| T0T a răspuns:

Da, deoarece e întuneric ca atunci când închizi ochii. Sincer mi-ar plăcea să stau totuși treaz în anumite nopți ca să le admir, dar într-un loc ferit de iluminatoare, dar m-am obișnuit să dorm noaptea deci aș fi obosit.
Oricum suntem obișnuiți să fim activi ziua și să ne odihnim noaptea.

| Florentina9210 a răspuns:

E pentru dormit. Stii cum se spune'' noaptea e un sfetnic bun''. Imi place mai mult decat ziua. E mai multa liniste si aerul mult mai curat!

| GreenVoid a răspuns:

Ca nu suntem lilieci d aia, da tu dormi cand ti e somn nu i bai :')