| andreeaeml1200 a întrebat:

Cu ce credeti ca se diferentiaza bucurestenii de moldovenii din Iași (în gândire)?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Unii-s mai smecheri ca ăilalți. In rest, tot aia e!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bucurestenii sunt mai putin aroganti. In rest, sunt foarte asemanatori, mai ales in defecte.
La boschetari si mafie, cred ca Iasi conduce.

| LordCristobal a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Bucurestenii sunt cei mai aroganti din tara, nu stiu de unde ai scos-o tu ca sunt mai putin aroganti.
Si este mai multa mafie si boschetareala in Bucuresti decat in Iasi.Du-te la Gara de Nord si ai sa te convingi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru LordCristobal):

Nu cred ca stii ambele orase, ca sa ai un termen de comparatie.
Iasi nu este aglomerat, si are probleme cu ordinea publica, mai mari decat multe alte orase. Boschetarii fac "manuela" printre oameni, ziua. Nu pare sa existe politie, niciodata nu-s saltati, si sunt aurolaci periculosi.
Cu bucurestenii te intelegi usor daca stii sa vorbesti. Iesenii nu te baga in seama pana cand nu ii constrangi cu ceva.

| dullcat a răspuns:

Aa, chiar ma intrebam unde sunt intrebarile care starnesc dispute stupide intre utilizatori, ca parca au lipsit in ultima vreme.

| J0B0MAT a răspuns:

Am fost cam în toată țara și peste tot am întâlnit atât oameni ok cât și retarzi în gândire.Nu mi s-au părut că sunt în vreo parte mai mulți decât în alta.Uscături sunt peste tot.O diferență notabilă ar fi prin Ardeal, unde oamenii într-adevăr sunt mult mai calmi, fac lucrurile mai chill, spre deosebire de București și restul țării unde lumea e mai repezită.

| LordCristobal a răspuns:

Buna intrebare.
Nu te lua dupa Siera ca nu asa stau lucrurile.
Bucurestenii sunt mai galagiosi, vorbareti si tind cat mai mult sa fie in ton cu moda si inclina spre tot ce e modern, le place foarte mult viata de oras.
Nu prea se omoara cu munca, le place sa traiasca lejer.
Iesenii sunt sociabili dar mai rezervati si foarte hotarati si infipti in tot ceea ce fac, vorbesc scurt si la obiect. Spre deosebire de bucuresteni sunt mai ancorati in valorile traditionale si conservatoare si sunt atasati si de viata de la tara.Si sunt mai muncitori, le place sa faca ceva tot timpul.
Zona Bucurestiului e influentata istoric si cultural de influente otomane si grecesti in timp ce Iasul a fost influentat de polonezi si rusi.