| Ovi55 a întrebat:

Credeți că are vreo legătură regiunea acestei țări cu comportamentul și stilul de viață al oamenilor, în general? Am avut ocazia să cunosc străini care au avut vorbe de laudă doar despre zona Transilvaniei însă nu și despre celelalte regiuni ale României, la fel cum am avut ocazia să întâlnesc polonezi sau ruși care au avut o părere pozitivă doar despre moldoveni... Mereu, există ideea aceasta preconcepută cum că ^bucureștenii sunt cei mai șmecheri^, moldovenii sunt cei mai proști, ^oltenii sunt cei mai violenți etc^. Voi, ce părere aveți?
Dacă ar fi să faceți o listă cu cei mai proști/retardați și cei mai frumoși/adorabili/civilizați români, cum i-ați clasifica, așa, în mare pe conaționalii voștri?

19 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie inca imi place Clujul, dar nu pot sa arat cu degetul spre moldovenii din zona Sucevei, sa spun ca sunt niste maimute "credincioase" certate cu progresul, pentru ca nu ar fi frumos, si nici constructiv.
Probabil mai sunt prosti si in alte regiuni, ca nu le cunosc in detaliu pe toate.

| relian a răspuns:

Cwe auzi la altii,este doar experienta ceau traito ei,dar aia nu inseamna ca trebuie sa generalizezi.
Peste tot sunt oameni buni si oameni mai putini buni.
Referitor la straini,aia din vest daca e sa vorbesti cu ei,indiferent ce experiente au avut,no sa iti spuna da m-am simtit naspa in RO in zona X laughing pentru ca ei considera ca nu-i frumos sa vorbeasca de rau ceva,sau pe cineva.
Ce pot sa spun,este ca americanii is mai civ ilizati,mai respectuosi,mai saritorti si etc decat orice roman din oricare zona a RO.
Romanii doara vorba e de ei,romanii mai mult se lauda laughing le place sa se creada buricu pamintului,de aia auzi mereu,vai romanii cei mai frumosi,cei mai destepti,cei mai harnici etc,dar tara e vai mama ei,romanii is rupti in fud cu toate,dar is cei mai buni la toate laughing

Referitor doara la romanii, poti spune ca moldovenii ar fi mai respectuosi, si mai frumosi ca si fizic decat orice allti romanii din RO.Zic asta din ce am vazut, cunoscut, vazut la fata locului etc si pe grupuri mari de oameni, nu asa am cunoscut eu 1 ardelean si gata fac comparatie.
Am lucrat, vorbit, vazut la fata locului grupuri mari de oameni.Asta este parerea mea.Nu ca tin cu moldovenii dar cam asta este adevarul.As putea spune ca is si inteligenti,dar vorbva cuiva nu vreau sa jignesc pe altii.
Deci moldovenii mie mi se par mai oameni normali sa zic asa,adica nici prea agitati,nici prea lenti,nici cu trasaturi de alea specifice,moldovenii au trasaturi frumoase,fine,proportionati bine.

Vad turbina spune de Cluj,am fost la cluj,am cunoscut multi oameni de acolo, oameni simpli cit si arhitecti, ingineri etc, am fost si in Moldova la Iasi si alte orase, nu se compara cu moldovenii aia din ardeal sau din Cluj.
Dar na fiecare cu cei place, eu am vorbit la general.Moldovenii is mai buni.

| Ovi55 explică (pentru relian):

Ești moldovan?

| relian a răspuns (pentru Ovi55):

Nus,am spus ce vad, ce am si experiomentez, dar nu asa o persoana doara.

| Freya1 a răspuns:

Îmi place România ca și pământ,sunt mandra ca am strămoși aici,dar adevărul e ca în ultimele decenii oameni s-au cam strict.

Nu sunt în măsura sa fac o regiune a tari mai proasta sau mai buna,dar părerea mea e ca noi ca oameni ne-am înrăit unii cu alții și cei mai mulți avem o fățărnicie de ne descris.
Sunt străini ce au spus ca le place mai mult acolo sau dincolo pentru ca exista posibilitatea ca regiunea respectiva sa se asemene mai mult la tradiții si obiceiuri cu tarile din care ei provin,dar și pentru ca o data ce vi ca turist străini în România unii romani devin lingăi doar ca să facă bani.
Îți dau exemplu Maramureșului.Tu dacă mergi in maramures ca turist, ca om ce investește etc, o sa fi și carat în spate, dar dacă te duci și te muti în zona respectiva, în câteva luni maxim un an te vei cruci de cât de rai pot fi.Pur și simplu mulți nu au scrupule și singurul lor interes e sa facă bani și sa ii doară în spate de orce.Si aici ma refer la zona Maramureșului istoric ce se spune ca e o zona Sfânta etc.
Poti sa mergi în Banat, unde efectiv vezi oameni fără viata și vlaga și lista poate sa continue.
Asa ca, o părere concreta nu ai cum sa îți faci, pentru ca cel mai probabil asa e peste tot la noi în tara în ultimii ani.

| Ovi55 explică (pentru Freya1):

Îmi place ceea ce ai zis, însă ce părere ai despre zona moldovei și despre oamenii din acea zonă, în general?

| Freya1 a răspuns (pentru Ovi55):

Sunt anumite zone din Moldova unde oamenii sunt sub orce critica,dar nu putem generaliza asta.
Sunt orașe mari ce sunt renumite pentru facultățile bune, istoria lor, oameni celebri sau care au făcut ceva bun pentru tara și asta ar trebui apreciat.Dar cum am spus, orce tara, orce zona etc are uscaturi iar trist e ca uscaturile astea se cam exind (indiferent de regiune).

| Holiday a răspuns:

"Dacă ar fi să faceți o listă cu cei mai proști/retardați..."

Daca te uiti unde PSD/PDSR/FSN au castigat constant alegerile in ultimii 30 de ani ai raspunsul la intrebare.

| Dismally a răspuns (pentru Holiday):

De ce ti se pare tie ca votantii PDL/PNL/USR etc. ar fi mai inteligenti? Ai auzit si tu ceva pe la telivizor si repeti mai departe ca papagalul fara sa gandesti.

| Holiday a răspuns (pentru Dismally):

Esti PSD-ist? Adica retard, sau?!

| Dismally a răspuns (pentru Holiday):

Nu, n-am votat niciodata PSD daca asta e curiozitatea ta. Totusi cu ce este mai bun PNL-ul sau ce votezi tu?

| Holiday a răspuns (pentru Dismally):

Pai daca n-ai votat cu PSD, inseamna ca ai votat cu altii, deci stii si singur de ce-s mai buni, ori faci parte din tagma imbecililor care nu voteaza, dar comenteaza.

| Dismally a răspuns (pentru Holiday):

Nu, la ultimile alegeri la care am participat am votat USR si am vazut ce au facut: nimic. Deci care e diferenta?

| Holiday a răspuns (pentru Dismally):

Ca sa faci ceva trebuie sa ai posibilitatea sa guvernezi ani de zile, nu se poate face nimic in cateva luni, mai ales ca nu esti singur la guvernare.

| Dismally a răspuns (pentru Holiday):

Serios? Si crezi inca ca esti mai inteligent decat votantii PSD? happy Puteau incepe cu depolitizarea pe care au trambitat-o atat in campania electorala si nu ma asteptam sa se rezolve totul imediat dar macar sa inceapa ceva... nu au facut-o si nu ar fi facut-o nici dupa 8 ani de guvernare, nu mai fi naiv, nimini nu se zbate in campania electorala de dragul tarii.

| Holiday a răspuns (pentru Dismally):

Sa crezi ca toate optiunile politice sunt la fel de proaste/bune e imbecilitate in forma pura. Multi romani au ompresia asta, de aia isi si merita soarta.

"Si crezi inca ca esti mai inteligent decat votantii PSD?"

Decat 99.9% dintre ei cu siguranta. Exista si persoane inteligente, in general din structurile superioare ale PSD, care voteaza pentru ca au interes. Votantul obisnuit al PSD o face de imbecil.

| Dismally a răspuns (pentru Holiday):

Pai care sunt marele realizari ale partidului pe care il sustii tu? Ca daca ele nu exista sau ne uitam la ce a facut PNL de cand a ajuns la guvernare chiar nu e nici o diferenta.

| Dismally a răspuns:

Nu vad nici o diferenta, peste tot sunt la fel doar ca mereu isi imagineaza ca sunt superiori celoralte regiuni.

| ionur a răspuns:

Nu știu ce sa spun sincer.