| DiannaDi a întrebat:

Cu prietenii si apropiații mei sunt o persoana foarte sociabilă, glumeața si toti imi cauta prezenta. La serviciu sau alte anturaje, sunt mai reținută, sunt catalogata oarecum timida sau rușinoasa si nu inteleg de ce nu pot sa ma comport la fel ca si cand sunt cu familia sau prietenii mei. Cum pot sa fiu detașată si in celelalte cazuri?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la serviciu mediul este mai strict. Este totusi un loc de munca si nu esti acasa sa poti sa stai la povesti cum vrei happy Este normal sa fii mai retinuta la servici si cu alti straini. Casa este casa si exteriorul este exterior. In casa ta faci ce vrei si te comporti cum vrei dar in societate/intr-un colectiv trebuie sa ai o prezenta mai serioasa. Cel putin asa vad eu lucrurile. Nu confunda casa cu munca si anturajele. In familie te simti mai degajata de aceea nu esti asa timida. Intr-un mediu mai formal normal sa te rusinezi putin, esti atenta ce spui si ce faci.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce vrei să te comporți la serviciu ca acasă? Nu este cazul.

| Legion7X a răspuns:

Pentru că, depinde de firea oricărui om, in a fi în mod continuu într-un anumit fel. nu suntem toți la fel, suntem diferiți.

| Endoryus a răspuns:

Nu te simti confortabila printre altii, simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toată lumea este deschisă cu prietenii și familiile lor, la modul ăsta, chiar și cei timizi.
O să-ți sune banal probabil dar, există un motiv, găsește-l sau acceptă-te așa cum ești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la fel și cu prietenii și cu necunoscuții sau colegii de munca.
Pentru că oamenii te cataloghează asa, fie că îți place sau nu, ce părere si ce gândesc oamenii despre tine te influențează. Daca cred că ești timida și rușinoasă, ei bine așa și ești chiar daca tu in prima instanta, nu ești așa, ei te manipulează fara să știe stările in care te aflii tu.