| FlorinSalamNr1 a întrebat:

Cum a fost pentru voi viata la facultate? Care sunt diferentele intre viata la liceu si la facultate? Aveti niste sfaturi pentru studentii incepatori?

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Facultatea este o etapa intermediara intre liceu si campul muncii. Adica inca o etapa din matrixul formarii de sclavi pentru interesele oricui, mai putin ale tale. In care sa te obisnuiesti cu ideea de program fix, daca nu ai reusit sa iti iei viata in maini si sa produci ceva bani inainte de 18 ani.
Nu spun ca facultatea nu te poate ajuta, dar cred ca de fapt ce te ajuta de acolo sunt profesorii universitari sau orice alti oameni cu reala vocatie spre o chestie care te pasioneaza si pe tine, care pot contribui considerabil la evolutia ta si cu care ai destule afinitati ca stil de a gandi, ca valori. Pe care ii numeri pe degete si pe care bineinteles ca ii poti gasi si in afara acestei structuri. De obicei oamenii de la care chiar ai ce invata sunt cei care au riscat, care au indraznit sa isi creeze propria lor programa si propriul lor mod de invatare, luand in considerare tehnici atat antice cat si de ultima ora.
De aceea consider ca sistemul gen cursuri e mult mai valabil decat facultatea care te blocheaza intr-o structura rigida si in care suferi consecinte nefaste daca nu joci dupa anumite reguli. Pe banii tai ar trebui sa poti sa ai o anumita flexibilitate, inveti cand vrei, cand esti pregatit, nu luni, ani la randul aceleasi lucruri, fiind nevoit sa scapi din vedere alte chestii si bunastarea ta generala.
In alta ordine de idei facultatea pentru mine ar trebui sa fie axata pe excelenta si practica multa. Adica mergi acolo unde se formeaza genii, daca esti in stare sa fii unul, in ideea ca poate ai noroc si dai de persoana potrivita care sa iti ofere veriga lipsa din ce poate fi lansarea carierei tale sau depasirea unei limite invizibile, cineva care sa iti deschida larg orizonturile.
Facultatea poate fi o solutie si in ideea in care nu ai bani pentru a te muta intr-un oras mare sau preferi sa faci altceva cu acei bani, asa ca iti calculezi bine pasii in asa fel incat sa prinzi la buget si sa platesti o chirie infima.
Fiecare experienta e diferita insa daca optezi pentru facultate fii sigur ca doresti excelenta si cauta un mediu in care esti absolut convins ca se cultiva asa ceva. Altfel nu are sens, e timp irosit, cu exceptia cazului in care vrei sa iti mai prelungesti copilaria.

| Dalmore a răspuns:

Mai am un an, nu e cine stie ce - profesorii nu ajung sa te cunoasca prea bine, eu nici toti colegii nu mi-i stiu, nu e atmosfera de liceu, fiecare e cu treaba lui si nimanui nu-i pasa.
Orarul e haotic, nu poti sa duci scutiri (asta e o adevarata tragedie) si ai multe materii care nu o sa te ajute la absolut nimic, dar nu te consuma pentru ele.

Sfat: implica-te, ca sa ai vizibilitate, deci sa te aprecieze profesorii si sa ai note ok, pentru ca altfel notezi un student pe care il vezi ca e prezent mereu si isi da interesul, si altfel esti privit cand vii la sfarsitul examenului cu milu-milu sa-ti dea si tie un 5 (personal mi-e scarba de persoanele de genul asta si nu as vrea sa fiu in locul lor, m-as simtii umilita).
Invata pe tot parcursul semestrului, nu doar in sesiune ca ultimii fraieri. Iti faci un bine. Si daca iti place domeniul pe care il studiezi nu ar trebui sa fie un chin sa faci asta.
Nu chiuli! Ca platesti pentru orele alea sau plateste statul si nu le mai poti recupera, e pacat.

Nu te astepta sa dai de genii la facultate, cel putin la mine si printre profesori, si printre studenti sunt foarte multi analfabeti si idioti care nu-si au locul acolo.

iFriend ti-a zis bine, facultatea nu iti asigura un job, implica-te, fa voluntariat, internship-uri, profita de tot timpul liber pe care il ai ca sa te dezvolti si in afara facultatii, pentru ca nu o sa te ajute cu absolut nimic diploma, daca nu o sa stii sa faci ceva concret.

Pentru mine e destul de meh, abia astept sa se termine, pentru ca ultimul semestru m-a scarbit un profesor si nu mai vreau sa-l vad. Nu stiu cum o sa-mi pastrez rabdarea pana la licenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost destul de grea si suferinda perioada, mai ales ca mai mult mi-a pus bete-n roate si am batut pasul pe loc cu ea in loc sa ma axez si mai mult pe ce-mi trebuia mie (dar nu era timp destul). Plus ca nici financiar n-am stat prea grozav pe atunci, iar viata in camin nu mi-a placut absolut deloc, conditiile foarte foarte mizerabile.
Liceul e clar o perioada mai frumoasa si mai lejera. Si pana si prieteniile pot ramane mai stabile de acolo, avand in vedere ca te vezi zilnic cu atatia, pe cand la facultate sunteti o groaza de insi, de vreo 4 ori mai multi intr-o serie, cu multi dintre ei n-ai cum sa te vezi in fiecare zi, doar colegialitatea ramane mai mult, iar prieteniile sunt mult mai superficiale. Toti devin mai preocupati de propriile interese.
N-as zice ca a fost numai nasol in facultate, dar depinde de fiecare si ce planuri are.

Singurul sfat pertinent pe care ti-l pot da e sa nu astepti doar la facultate sa te invete chestii ca sa-ti iei un job. Fiindca automat asta te afunda in mediocritate. Fa mereu ceva pe langa, aprofundeaza mai mult un subiect anume, niciodata nu invata doar de dragul de a trece examene. Si orienteaza-te spre niste job-uri cat mai din timp, pe domeniu desigur, nu la shaorma. Experienta conteaza intotdeauna, facultatile sunt doar fabrici de diplome, nu de specialisti.

| wpetterssone a răspuns:

La facultate sunt foarte puțini studenți în comparație cu liceul.
M-am descurcat, am trecut toate examenele. Știi ce trebuie să faci la facultatea? Să înveți. Să înveți mult.
Pentru începători, citiți-vă profesorii, aveți grijă și învățați-vă cursurile.