| LanguageMaster a întrebat:

De ce la facultate între studenții este o atmosferă mai "rece" decât este la şcoală/liceu între elevi?

Răspuns Câştigător
| TimSem a răspuns:

La școală/liceu elevii din aceeași clasă vin cam din aceeași zonă, adică același oraș și poate de pe lângă oraș, pe când la facultate vin studenți de prin cine știe ce locuri. Odată cu ei aduc și alt stil, alte obiceiuri, altă abordare, alte gânduri decât tine. E greu să pui laolaltă oameni care nu au crescut împreună oarecum.
Și cei mai mulți sunt „speriați", încearcă să se adapteze la totul nou și diferit față de ce erau obișnuiți, relațiile cu ceilalți nefiind prioritar. Oricum, relațiile se formează în timp, așa că va dura, dar atmosfera se va schimbawinking

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca s-au maturizat nu mai sant copii prosti ca la generala sau liceu

| Diavolulestefemeie a răspuns:

Deoarece este un mediu nou.

| wildthing a răspuns:

Nu cred ca se poate generaliza. De exemplu pentru mine perioada facultatii a fost absolut superba, cu chefuri de pomina si excursii cu colegii, pe cand scoala si liceul au fost ca un "camp de lupta".

| thereisnothingleft a răspuns:

Asta depinde de fiecare persoana.Eu n-am interactionat cu toti studentii de la facultate.Am facut cunostiinta cu putini studenti, daca este sa ma raportez la intreaga facultate. Unele persoane mi se par antipatice, altele de treaba si mai vorbesc ocazional cu ele, dar m-am imprietenit cu anumite persoane minunate care mi-au facut ziua mai buna si ma inteleg foarte bine cu ele, ma simt bine in preajma lor...fac o atmosfera pozitiva.