| anonim_4396 a întrebat:

Cum a-ti dori sa fie lumea in care traim? Cum vedeti viitorul, sunt sanse spre o viata mai frumoasa sau ne retragem in "universul" nostru imaginar, care mereu va avea un farmec aparte si unic?happy

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Nu vad o lume care sa arate altfel decat cea in care traiesc.Nu-mi doresc o lume in care sa lipseasca nefericirea pentru ca n-as afla niciodata ce este fericirea, nu vreau sa cunosc o viata imuna la orice boala caci n-ar exista bucuria simplei sanatati, n-as vrea o lume de nemuritori fiindca iubirea cea nascatoare de viata ar disparea.Viata pe care o traim este unica, planeta pe care ne aflam este, dupa cate stim pana acum unica, la randul ei.Asadar cred ca putem visa, fiecare dupa puterea imaginatiei care i-a fost data, la o alta lume poate perfecta, dar niciodata visarea nu trebuie sa inlocuiasca trairea, ea insasi. Daca ne pierdem in imaginatie riscam sa pierdem clipele aurite care fac din aceasta lume, cu toate durerile si bucuriile ei, cea mai buna dintre lumile posibile, dupa cum spunea un mare ganditor, pe numele sau Leibnitz. Daca omul ar fi avut puterea de a-si crea propria lume poate ca ar arata pe masura visurilor sale, insa ce ne-ar face sa credem ca visele unuia n-ar intra in contradictie cu ale altuia? Ce fel de lume si-ar dori cuceritorul si cum ar arata lumea celui pasnic? Asa incat, eu cred ca e minunat ca aceasta lume are un singur Creator, ca ea este atat de diversa si complexa incat ofera fiecaruia dintre noi posibilitatea de a-si implini idealurile potrivit cu talentele si darurile cu care a fost inzestrat.Pentru mine aceasta lume este asa cum trebuie sa fie, ceea ce nu ma impiedica sa visez cu ochii deschisi, ca omul va ajunge sa inteleaga, intr-o bUna zi ca el nu este stapanul discretionar al acestei lumi ci doar o parte componenta a ei, alaturi de tot ce este viu, spiritual sau pur si simplu material, AICI si ACUM.

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

In lumea mea e oricum totul binehee hee
In realitate nimic nu e nou.Pana la urma a avut dreptate Nostradamus.Totul se repeta la un moment datwinking
Cum vad eu viitorul? Vom sfarsi sufocati de propria arogantawinking

Stefan
| Stefan a răspuns:

Toti ne dorim o viata plina de bucurii si satisfactii. Dar viata, trebuie traita si nu putem sa traim numai din bucurii, permanent trebuie sa luptam sa invingem si sa nu ne lasam prada dezamagirilor.

| dynasmile21 a răspuns:

Lumea in care traim? Pai sincer mi-as dori sa ma pot duce pe strada sa privesc in jur si sa vad ca lumea zambeste, sa pot vindeca omenirea de boala ipocriziei, sa stiu ca, daca iti promite iubirea sa neconditionata sa se tina de cuvant. Mi-as dori sa ne putem uita in ochii celuilat si sa zambin, sa ne oferim toata afectiunea, sa ne imbratisam fara a tine cont de nimic. Ce frumos ar fi sa te plimbi prin natura si sa observi cat de superb este totul ce ne inconjoara. Insa visul meu este sa ne oprim din autodistrugere si sa ne concentram pe prezent, daca exista asa ceva. Cat despre sperante, nu prea cred. Insa lumea poate fii frumoasa, fascinanta chiar, dar in "universul" nostru, deoarece acolo totul este permis. In propria noastra imparatie totul este minunat, trebuie doar sa inchizi ochii si sa iti lasi imaginatia sa zburde.

| sy46 a răspuns:

As vrea sa nu mai existe banul.
In privinta viitorului, nimic nu va merge niciodata in bine; doar inspre rau, in jos; cadere continua.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum as dori? mai plinba de iubire, respect pentru cei din jur, mamele sa-si iubeasca sincer copiii, casniciile sa fie fericite, o lume fara razboaie, unde banul sa nu mai primeze, si multe altele, dar toate astea sunt doar himere, caci, se va gasi macar o persoana care sa vrea sa ii domine pe ceilalti.De retras in universul nostru imaginar nu poate fi vorba, deoarece viata te loveste cum stie ea, pe la spate si daca te gaseste nepregatit atunci nu ai absolut nici o sansa, deci trebuie sa stii sa vezi realitatea, tocmai pentru a nu suferi, asa este viata, cand mai bine cand mai rau! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ca sunt sanse pentru un viitor mai bun! Noi de ce suntem aici, de ce continuam sa avem sperante, dar totul incepe cu ce poti face la nivel mic si personal, pentru ca totul se copiaza, vezi azi lumea civilizata duce lipsa de modele pozitive, asta de fapt ne dorim cred ca de facut ceva frumos este la fel de usor cu a face ceva rau. Noi oamenii dorim sa facem ceva semnificativ in viata, nevoia de recunostere e mai mare decat banul, de aceea acum unii au ajuns sa faca chiar lucruri josnice, doar pentru a atrage atentia. Stii sindromul: fa-ma sa ma simt important! Acum cine nu vrea asta, de aceea s-a creat aceasta criza, pentru ca nu s-a egalizat valoarea lui "ce dau", cu "ce primesc". Apoi universul imaginar este foarte important daca iti si doresti sa devina realitate, si nu ma refer la basme, ci lucruri marunte dar importante pe care tot le aminam sa le aducem la indeplinire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu viata, realitatea dura sunt cele care strica aceasta lume, ci omul Viata as dori sa ramana aceeasi, cu toate posibilitatile sale. Cat despre om...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lumea ar trebui sa fie buna, iubitoare, sa ne ajutam unu pe celalalt

| piSsuletZ a răspuns:

Viitorul meu as vrea sa arate in felul urmator: plin cu tigari, bautura, chefuri si baieti!