| Ciq a întrebat:

Cum ajung oamenii să fie timizi?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Timiditatea ține mai mult de personalitate.
Dacă de felul tău ești mai dezghețat, nu ai cum să devii timid (decât, eventual, după un șoc puternic sau ca simptom al unor tulburări psihice/de personalitate).

| Dash a răspuns:

Te nasti cu asta. Dar acest lucru se manifesta diferit, in functie de educatia pe care o primeste fiecare (caracterul se formeaza cand esti mic, dar se poate modifica pe parcurs).

| Cătălina a răspuns:

Din cauza temerilor: experiente personale, oameni noi, esecuri, teama de nou si de necunoscut, etc.

| M25M a răspuns:

Ajungem sa fim timizi din cauza situatiilor prin care trecem si care ne pot afecta psihic. Experiente neplacute din copilarie cum ar fi excluderea, umilinta ne cauzeaza timiditatea care se poate manifesta prin neincredere in sine, in fortele proprii, afectarea respectului de sine. Exceptie sunt cazurile psiho-patologice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neincredere in sine, frica de necunoscut si probabil complexe fizice...

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te înşeli.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

De ce?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Timiditatea nu reprezintă neîncrederea în sine.

| Ciq explică (pentru 1Mihai1):

Atunci ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Te contrazic, nu ai incredere in ce poti face si tocmai din cauza asta nu o sa realizezi nimic

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Ciq):

Educaţie.