| Dismally a întrebat:

Cum ar arata paradisul pentru voi? happy Nu ma refer la cel biblic, ci la cel pe care il putem gasi aici, pe Pamant.

74 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A spus cineva pe care-l admir că frumusețea este în bunătate, mentalitate și a spus: "Auziți fetelor? Vreți să fiți frumoase? Fiți bune și veți radia de frumusețe."
Mi-ai iradiat ochii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ți-am iradiat ochii? surprise big grin

| Drimmero a răspuns:

Paradisul? sa am persoanele dragi sanatoase, dar si eu sa am parte de sanatate, mai mult de atat nici ca mi-as putea dori.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa

shorturl.at/yOU27

sau asa

shorturl.at/ervJO

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Imi plăceau pisicile cândva dar acum nu stiu daca as mai avea răbdare cu ele.Da bine fie, as lua si o pisicăbig grin

| RKBlue a răspuns:

O zona,innsula sau orice, in care se afla de toate...
Un oras mare,care pare fara sfarsit. Modern in centru, cu zone parasite in alta, cu suburbii ca niate sate sau orase mici...
Cu paduri(ca cele din Romania, pe care le mai avem).
Sa fie o zona mereu inzapezita, un desert, o plaja lunga de zeci de km de unde vezi oceanul...
Intr-o zona sa ploua si sa fie ceata aproape tot timpul.In alta sa fe soare aproape mereu.
Practic, pentru mine paradisul e totul sau parti mai mici din lume.
Pot sa ma plimb pe o ulita prafuita la doua dupamiaza in miezul verii si sa ma simt ca in paradis sau sa ma plimb pe o plaja la apus si sa simt la fel.
Cred ca depinde total de persectiva dintr-un anumit moment, dar orice loc poate fi un paradis.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Posibilitatea de a ma intoarce in timp cand ar fi spus cineva "da" si eu nu am mai pus intrebarea...

| troleibuz a răspuns (pentru Catrice):

Ce citesti?

| Catrice a răspuns (pentru troleibuz):

Tot ce găsesc interesant in genurile astea 2, acum nu prea că nu sunt bani și pdf-uri faine nu găsesc sad

| Frank51 a răspuns:

Nu exista paradis aici pe pamant, toate fericirile sunt pentru o perioada.

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Da, sa fii sanatos ca restul le poti face.

| Dismally explică (pentru suntserios):

Nu merg link-urile

| Dismally explică (pentru Freya1):

Trebuie, nu exista paradis fara o pisica big grin

| Dismally explică (pentru RKBlue):

Corect, orice loc poate fi paradisul daca stii cum sa-l privesti happy

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Acum nu o mai poti pune?

| Dismally explică (pentru Frank51):

Eu cred ca poate exista si daca nu exista poti sa tii-l faci singur happy

| RAY a răspuns:

Credinta oarba,ignoranta reflecta paradisul multor persoane, totul e o iluzie,o reactie chimica la nivelul unor sinapse, deci e o fericire iluzitoare si tristetea, ura,iubirea, empatia, frica, furia tot ce simti este o iluzie atat, daca faci sex =se elibereaza endrofine in creier atat, daca iubesti alti hormoni si tot asa, fericirea nu exista decat daca esti ignorant de realitate si te minti ca esti fericit

| Frank51 a răspuns (pentru Dismally):

Este ceva relativ, paradis nu exista. Daca oamenii se simt fericiti pana peste cap din diferite motive asta nu inseamna paradis, ci pur si simplu cea mai buna perioada din viata lor. In realitate nici cei mai fericiti, nici cei mai bogati, nici cei mai destepti nu s-au simtit in paradis.

Paradisul este incompatibil cu lumea noastra.

| gemeni6226 a răspuns:

Chiar acus o saptamana sau dou am povestit cu cineva cum imi inchipui eu sa fie paradisul pe Pamint.In primul rind lipsa grijei de maine, adica bani suficienti pentru:facturi, mincare, concedii, reparatii in casa, cadouri pentru rudenii si cunostinte de ziua lor sau pentru evenimente:nunti botezuri etc.Inexistenta vreunei boli.Fidelitate si fericire in casnicie adica sa ne iubim mereu ca in luna de miere si sa murim amindoi in aceeasi zi dupa varsta de 90 de ani. Posibilitatea materiala de a intretine o familie mare(minimum 3 copii fiecare la rindul lor cu 3 copii si fiecare cel tirziu la 30 de ani la casa lor.)Respect si ajutor reciproc in familie adultii pe cei mai tineri cei mai tineri pe cei mai in varsta.Inexistenta drogurilor a betiei, a jocurilor de noroc unde poti pierde multi bani.La servici sefii nu vin doar cu pretentii fata de angajati dar asigura prin definitie si prin natura serviciului de sef cu care au fost inzestrati o clima foarte placuta la servici si se angajeaza doar oameni carora le place ceea cee fac si sunt competenti.Stima si respectul naturii.Respectul ci ocrotirea naturii sa fie ridicat la rang de lege si de onoare a fiecarui cetatean.Sa ne nastem cu un astfel de adn incat sa avem destula energie pentru treburile zilnice si indatoririle de orice fel sau sa nu avem indatoriri peste puterea noastra ceea ce duce la stres si conflicte si fara a apela la energizante daunatoare.
Tot omul sa poata adormi instantaneau cand se culca si nici o lege sau indatorire sau zgomot sa nu-l trezeasca pana nu-si doarme somnul iar cand se trezeste sa fie plin de elan si de bucuria zilei in care s-a trezit.Si aceasta bucurie poate exista daca sunt date cele de mai sus ca stie ca se trezeste linga un partener iubitor care il o va iubi pana la capatul zilei(mor impreuna) stie ca se trezeste pentru a face doar lucruri care ii fac placere si zilnic are motive de bucurie nu doar in partener ci de toata lumea inconjuratoare pentru ca toti oamenii sunt uniti in acelasi scop comun-prin munca pe care o desfasoara si care nu e nici stresant nici obositor ci e plin de satisfactii sa se asigure cele necesare tuturor.Nu exista notiunea de ura invidie, caci nu e de ce toti au tot ceea ce le trebuie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Bineinteles ca pot. Discutam de aproximativ 20 de ani de la momentul ala. Si presupunind prin reducere la absurd ca acum ar fi da raspunsul, bigamia e pedepsita de lege la noi.

| Dismally explică (pentru Frank51):

Pentru acei oameni chiar este paradisul.

| Dismally explică (pentru gemeni6226):

Problemele cu somnul au si alte cauze, mie imi ia foarte mult pana adorm - cam 2 ore sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Undeva pe o plaja, mult soare, apa curata, cred ca prin Bahamas sau Maldive happy

| LupusDei1993 a răspuns:

Utopia e imposibil de atins deoarece fiecare dintre noi avem pareri si gusturi diferite. Eu cred ca vom atinge apogeul tehnologic in cateva decenii si aparitia unei Distopii comuniste.

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Daca ai sanatate te mai descurci decent prin viata daca nu ai foarte multe, dar fara sanatate iti pica cerul in cap.

| Dismally explică (pentru RAY):

Ba poate exista daca stii sa privesti lucrurile altfel. Adica de ce nu ai fi fericit? Daca stai sa analizezi problemele pe care le ai la o scara mai mare vei vedea ca aceastea sunt banale.

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Da.dar asta necesita efort, si ma cam doare lenea
De aia prefer așa o bucată, o mână, un picior

| Dismally explică (pentru LupusDei1993):

Desi cartea lui Orwell - 1984 este una dintre preferatele mele, nu as vrea sa apuc asa ceva, parca simt mirosul ala de varza fiarta numai cand ma gandesc la ea big grin

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Nu cred, esti prea complexa pentru a te putea multumi doar cu o bucatica, ai nevoie de ceva peste medie happy

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Nu suna rau deloc happy