| Razzz_5576 a întrebat:

Cum ar functiona un termometru cu apa intre 0 grade si 4 grade celsius?

6 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Intrebarea e putin eronata.Revizuieste intrebarea.

| ZaraZaraPerlin a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Este întrebare din cartea de fizică, nu are cum să revizuiască întrebarea!

| Xd_Maria_2000 a răspuns (pentru ZaraZaraPerlin):

Intre 0 si 4 grade, apa se comporta ciudat in privinta dilatariiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stie vrounul raspunsul?

| Andreea2721207 a răspuns:

Atunci cand un corp se dilată, densitatea sa scade. Exista totuși o excepție care se intalneste la apa, pe intervalul de temperatura între 0 si 4 grade Celsius si care poarta denumirea de anomalia apei. Pe acest interval de temperatura, densitatea apei in loc sa scadă, creste. Astfel încât densitatea maxima a apei se intalneste la temperatura de 3, 98 grade Celsius
Peste 4 grade C, apa are un comportament normal, adică densitatea sa scade cu creșterea temperaturii

| Vlad_Ani_Si_Alex_2000 a răspuns:

Intr 0 si 4 grade celsius apa se comporta ciudat