| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea invata un om mai in varsta limba engleza? Cu ce sa incep ca sa fie pe intelesul acestuia ? Profesoara mea de romana are la vara o nunta in anglia si m a rugat sa o invat engleza. Problema e ca nu prea stiu cu ce sa incep , nu vreau sa o ametesc cu detalii inutile . Ceva sugestii ? happy

Răspuns Câştigător
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Păi întâi cu pronunţarea grupurilor de vocale şi consoane.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_englez%C4%83
Apoi puteţi avansa la liste de cuvinte uzuale,conjuncţii,formule de salut cu traduceri pe care dânsa să le înveţe. Apoi,poate citi diverse texte în engleză,uşoare,iar tu să îi traduci textul şi să îi scoţi cuvintele noi, pe care să le înveţe, ca mai apoi să-l poată traducă singură.