| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa adorm mai repede?
As vrea sa adorm pe la ora 20:00 dar adorm abia pe lepra 23, 24

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu, te pui in pat al ora 8 sau 9 dar cu 1 ora inainte, inchizi toata aparatura electronica: telefon, televizor, laptop, computer, tableta, tot.
Iei o carte cu povesti sau o revista care te pasioneaza si citesti din ea... si te asigur ca in 30 de minute esti adormit.

| ancaval a răspuns:

E bine că adormi pe la 23, 24. Până la dimineață dormi suficient. Nici prea mult somn nu e bun. Cam 6-7 ore ar ajunge.

Și nu adormi când vrei tu, eventual dacă ai bea ceva ceai de tei, de relaxare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DAar exemplu intr-o zi te culci la 20:00 inseamna pe la 2-3am, cel tarziu 4Am (dimineata) trebuie sa te trezesti. A 2-a zi seara la 20 daca te-ai culca ai putea adormi repede.
Iar sa dormi de la 20 - la 7 dimineata pentru o perioada lunga Nu e sanatos. Omul trebuie sa doarma intre 6-8 ore. Nici cu mult mai mult nici cu mult mai putin nu e OK.