| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cum as putea scapa de incapatanare si orgoliu? As vrea sa nu mai fiu atat de incapatanat si orgolios macar in fata parintilor, se poate?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar tu poti face asta.

| MihaelaDart a răspuns:

Este un inceput, daca iti pui intrebari tie insuti ca este ceva anormal la tine si cauti un ajutor. Pune-te in locul parintilor tai daca ar fi la fel cu tine, sincer nu ti-ar pica deloc bine in situatia care ai trai-o zi de zi. Daca ai un strop de ambitie poti sa te schimbi. Daca erai la varsta maturitatii, un om se schimba doar daca vrea sau ba chiar deloc, dar tu, adolescent fiind o poti face, ca astfel tu vei pierde castigul cu viata.
Poate ca acest articol luat din experienta altor parinti iti vor deschide mintea un pic si poti calcula greselile facute din trecut si cele din prezent, astfel iti dai seama sa te intrebi daca prin calitatile pe care le ai poti face ceva in viata, daca esti orgolios si incapatanat! http://www.cuvantul-ortodox.ro/......copilului/

Daca vrei, poti sa te schimbi! Nu exista NU POT, ca asa sunt eu, mai degraba NU VREI! Incearca sa POTI sa faci orice si sa asculti parintii, pentru ca acestia iti vor vrea binele si nu raul! Imagineaza-ti o zi in pielea lor si sa ai parte de un copil exact cum esti tu. Ai suporta? Ce durere in suflet ai?

| RAY a răspuns:

Tine de personalitatea ta, daca dai dreptate altora te simti inferior lor

| Morrígu a răspuns:

Se poate, dar trebuie să te controlezi, iar ca să te controlezi trebuie să te cunoști.

| FluturicaMicaMica a răspuns:

Poti doar dacă tu vrei, doar dacă tu îți analizezi comportamentul (mă refer la incapatanare). Nu te poate ajuta altcineva ci doar tu.