| SerenaSmiley a întrebat:

Cum ati aflat ca nu mai vedeti si ca va trebuie ochelari? in acel moment ce dioptrii ati avut?

8 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Aveam dureri de cap si ameteam atunci cand incercam sa vad clar ceva aflat la distanta. Aveam 10-11 ani atunci, am purtat ochelari un an (aveam -0, 50 la ambii ochi), apoi am renuntat la ei din diverse motive (stupide, recunosc), iar apoi, in clasa a IX-a, nu mai vedeam clar ce scria pe tabla nici macar din prima banca, asa ca m-am hotarat sa merg iar la control si sa port ochelari. Am aflat ca am dioptriile -2, 50. Am continuat sa port ochelari pe toata perioada liceului, iar in prezent am -3, 25, desi continui sa port lentile, pentru ca miopia nu se vindeca, ci evolueaza pe parcursul anilor, in perioada de crestere.

| zurick a răspuns:

Am luat 2 la matematică deoarece nu vedeam exercițiile, iar asta a fost suficient ca să-mi dau seama că am miopie.

| SerenaSmiley explică (pentru zurick):

Si ce dioptrii ai avut?

| zurick a răspuns (pentru SerenaSmiley):

Aveam -0, 75 la ambii ochi, iar acum, după 4 ani :
-2, 75 la stângul și -2.50.Oricum luna viitoare trebuie să merg din nou la control și cel mai probabil s-a mai schimbat.

| Wøodenpints a răspuns:

Când traseul tău nu mai urmează cursul trotuarului și e ceva de genul stâlp-boschete-mașină-gură de canal, e bine să-ți faci un control.

| SerenaSmiley explică (pentru Wøodenpints):

Ce am itnrebat eu si imi raspunzi tu.

| Wøodenpints a răspuns (pentru SerenaSmiley):

Credeam că e destul de logic și intuitiv pentru orice om cu cel puțin o urmă de inteligență că îti pui ochelari atunci când nu mai vezi bine.
Să întrebi "Cum ati aflat că nu mai vedeti" mi se pare o chestie cretină și care merită luată la mișto. În raspunsul anterior am fost destul de indulgent, zic eu.

| AtateaConditii a răspuns:

Am avut -1 si -1, 50 parca. Slabuță, cred ca am stat cu miopia cateva luni si nu am observat pana cand colega mea a zis ca nu vad de pe tabla ca tot de la ea copiam din caietlaughing, cred ca a fost enervant pentru eatongue.