| Arthur a întrebat:

Cum credeti ca pot fi rezolvate problemele aparute intr-o familie?

Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

Prin comunicare in primul rand. Fiecare trebuie sa spuna ce il deranjeaza, apoi trebuie gasite solutii (cel mai probabil cineva trebuie sa cedeze in favoarea celuilalt, altfel nu se va incheia cearta)

18 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Principala sursa de conflicte intr-o familie este divergenta de opinii; fiecare se incapataneaza sa-si sustina pana in panzele albe o parere si este surd la orice argument.Prin urmare cred ca, daca scopul comun este pastrarea si nu disolutia familiei, membrii ei trebuie sa dea dovada de rabdare, bunavointa, toleranta fata de opinia diferita, incredere.Si,dintre toate, increderea mi se pare cea mai importanta.

| Arthur explică:

Toate raspunsurile voastre sunt valoroase. Intradevar trebuie ales momentul oportun pentru discutie.
Opiniile noastre trebuie exprimate cu sinceritate si respect pentru intreaga familie. Trebuie sa ascultam si sa tinem cont si de sentimentele partenerului de viata.
Prin discutii trebuie gasita o solutie pentru care sa fie de acord intreaga familie.

nony
| nony a răspuns:

Cele 3 mari probleme care pot apare intr-o familie : diferenta de caracter, orgoliul si lipsa comunicarii. aaa, scuze, si a 4-a problema : nepotrivirea la pat.Identifici problema si rezolvi situatia.Simplu.Cum? Prin inovatie.Rupe rutina, incearca spectaculosul si imposibilul. Functioneaza!

| JeSa a răspuns:

Prin comunicare şi înţelegere.

| valy a răspuns:

Prin conversatiewinking

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Totul sta in comunicare.

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Comunicand-cu, CALM si intelegere]

| Яùxsi a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa se discute problemele de fata cu toti membrii si sa se ia cea mai buna decizie, pentru toti :d

| unicka a răspuns:

Prin comunicare, e singurul mijloc de a rezolva problemele intr-o familie

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Cu vorba buna!

| Psycho a răspuns:

In primul rand e nevoie de rabdare si, bine-nteles, de comunicare.

| aly_4607 a răspuns:

Daca stii raspunsul de ce m-ai intrebi?straight face

| Lady Dee a răspuns:

Cred ca ar trebui sa discuti cu familia ta.
poate asa o sa fie mai bine

succes.

| tpufpe a răspuns:

Prin comunicare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pumni si picioare in primul act, dupa care sabii si diferite stiluri de sabie si daca nu merge kalasnikov sau astea care sint folosite de NATO.Succes garantat. Daca nu Bruxeles la drepturile omului frate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exceptind gluma de mai sus apelam la proverbul"Timpul este mama intelepciunii"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nony de cita teorie dispui.Si daca le pui in practica pe toate si la un moment dat iti rupe orice logica la fiecare pe rind, pentru simplu motiv ca i se contracta anumiti muschi pentru ca asa vor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unora le pica bine sa se balaceasca in problemele lor. Si mereu se gaseste cineva care sa se balaceasca impreuna cu ei. Detesta problema, se plang si o deplang, o descriu vaicarindu-se si altora-victimizandu-se, o analizeaza meticulos cu mama mare sau cu vecinii, mediteaza maxim asupra ei, o trec chiar si pe forum…orice in afara de a o rezolva efectiv!
Intai ne strangem toti cei din familie care pot face asta si admitem ca suntem si noi participanti la nasterea multor probleme din viata noastra, adica preluam responsabilitatea problemei.
Felul in care ne manifestam in fata problemelor aparute in familie este tot responsabilitatea noastra.Trebuie pastrat controlul situatiei, nu lacrimi si sange.
Apoi ne hotaram impreuna cum putem folosi mai bine mijloacele pe care le avem ca sa iesim din ...problema.
Daca simtim ca suntem depasiti de gravitatea problemei trebuie sa nu ezitam sa cerem ajutorul. Unii au invatat sa ne ofere ajutor in anumite situatii.Altii au trecut deja prin ele, nu e nici o rusine sa apelam la ajutor.Mai rusine ar fi sa bagam gunoiul sub pres.