| 22anirolF a întrebat:

Cum e cu respectul? E ceva ce daca ai, oferi oricui neconditionat sau e ceva ce trebuie castigat de cealalta persoana?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fără detalii că le găsești și tu pe net:

"Cum e cu respectul?"
formal și informal

| Drimmero a răspuns:

Respectul se castiga, logic ca nu il poti oferi oricui.

| 22anirolF explică (pentru Drimmero):

Eu ziceam la modul ca cineva care s-a comportat nerespectuos cu mine, s-a răstit la mine... eu acum tot ii dau buna ziua. Nu mi-a castigat respectul am vazut ca nu are, dar eu tot am, asa ca eu in continuare i-l ofer. Sau gresesc?

| Celcestietot a răspuns:

Depinde, cum consider eu în acele momente. De foarte multe ori nu mă înșeală gândirea, acționez extraordinar.

| mastadont a răspuns:

Depinde. Eu prefer să ofer respect oricui, chiar dacă e o persoană pe care am întâlnit-o de curând, până mă conving dacă merită respectul meu sau nu. Dacă văd că e bădăran și nu mă respectă de exemplu atunci schimbăm foaia și gata cu respectul.

| CleanHeart a răspuns:

Respectul se castiga

| RKBlue a răspuns:

Multi fac o confuzie intre respect si politete.
Un lucru e sa fii respectuos si altul e sa fii politicos.
Stii vorba aia, "Respectul se castiga"? E super adevarata.
Cand respecti pe cineva, inseamna ca il admiri(nu exagerat, doar putin) datorita anumitor lucruri.De exemplu poti sa iti respecti mama, din diferite motive(am zis poti, fiindca nu toate mamele sunt la fel... )
Respecti o persoana care a realizat ceva.Respecti o persoana care are anumite calitati care iti plac sau care te impresioneaza.
Respectul practic se castiga, prin diferite modalitati.Cand ajungi sa admiri pe cineva(din nou, nu intr-un mod ciudat) inseamna ca il respecti.

Cand esti politicos inseamna ca vorbesti intr-un mod politicos cu cineva. Unii ar zice ca vorbesti respectuos.Asta deja cam incurca treaba.
O persoana politicoasa trateaza pe orice persoana care ii intra in contact, mai ales cele pe care nu le cunoaste, intr-un mod civilizat, pozitiv, fara a face distinctie in functie de culoare, imbracaminte, religie(daca sunt simboluri religioase la vedere).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castigat.Si respectul automat pentru persoanele in varsta mi se pare o prostie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Respectul se câștigă, nu se impune.winking

| Hollyg a răspuns:

Buna! Personal, ofer respect cui imi oferă. Nu ma interesează vârsta, sexul sau relația pe care o am cu persoana respectiva.

| nooneishereboo a răspuns:

Respectul îl oferi celui care crezi tu personal că merită